gevarieerd landschap aan alle zijden door water omspoeld'. Al even infor matief zijn de meer dan 100 heldere kleurenfoto's die Anton Dingemanse speciaal voor deze uitgave maakte. Uitstekende promotie. Marco Evenhuis, Zeeuwse wijsheden. Verba b.v, Hoevelaken 1999. ISBN 9° SS1? 346 9. 144 blz., 10,5 x 15 cm, gel>„ 12,50. In dit boekje (met illustraties van Will Berg) heeft de samensteller 130 Zeeuwse wijsheden, zei- en weer spreuken verzameld. Bij het spellen van de verschillende dialecten is daarbij gebruik gemaakt van het spelsysteem van Stichting Zuudwest 7. Drie voorbeelden: Beter dóód en begraeve mit vuuftig as dood mit dertig en begraeve mit tachtig; Krimpende wind en uutgaende vrou wen bin nie te vertrouwen; Wao broekn zien, betaoln geên doekn. Erik van Ommen en Robbert Jan Swiers, Uilenpad, impressies van de Zak van Zuid-Beveland. REGio-PRojekt Uitgevers, Groningen/De Koperen Tuin, Goes, 1999. 80 blz., ISBN 90 5028 118 4, geb., 21 x 15 cm, 24,90. Robbert Jan Swiers geeft in vier hoofdstukken met even zo vele wan del- of fietsroutes zijn impressies van dit kleinschalige, afwisselende en kwetsbare gebied, land, water, planten, dieren en de door mensen hand tot stand gekomen inrichting. In zes andere hoofdstukjes geeft hij tan meer algemene beschouwingen ;een beeld en kenschets van dit karak- ristieke stukje Zeeland, waarop rust en herkenbare oorsprong nog ^een authentiek stempel op drukken. TÉjék van Ommen tekent voor een llpeö't aantal illustraties (etsen, teke ningen, aquarellen, veelal in kleur) van^dit landschap met zijn planten 40 Zeeuws Tijd en dieren. Een fraai boekje, met lief de en aandacht samengesteld. C.F. Bos (red.) ZL-3 Zeelandhoek. Stichting NRI, Middelburg 1999. ISBN 90 72146 36 o, 224 blz., ing., 39,90. Dit derde jaarboek is het vervolg op de onder de titel Zeeuws Jaarboek 1 en 2 verschenen voorgangers uit 1997 en 1998. In het voorwoord wordt hierover opgemerkt: 'Het woord "jaarboek" in de zin van een maal per jaar verschijnend boek blijkt echter voor velen tot het mis verstand te leiden, dat het zou gaan om een boek dat de actualiteit van een jaar volgt. Niets is minder waar ZL wil eenmaal per jaar documente ren, een beeld geven van facetten van Zeeland.' En nog een statement: 'ZL documenteert, schrijft geschie denis, is een palet van Zeeland. In ieder afzonderlijk en zelfstandig deel van ZL valt het licht op verschillende aspecten. De delen samen schilde ren Zeeland kenmerkend.' Men kan blij zijn dat deze publicatie, mede dankzij enkele sponsors, zijn derde uitgave beleeft. Want ook nu weer geven de twaalf artikelen - van louter mannelijke auteurs - in deze bundel boeiende informatie en onderhou dend leesplezier. Jan Hendriksen bijt de spits af met 'De Delta is klaar... voor haar toekomst.' (Een verhaal van de heroïek van waterstaatsinge nieurs en tegelijk van de relativering daarvan, gezien in het perspectief van een langere termijn.) Een fris overzicht zonder opsmuk. Jan Kuipers vervolgt met 'Archeologische waarden en de Oosterschelde.' (Het rijksbeleid lijkt vooralsnog blind voor de internationale archeologische waarde van de verdronken landen in de Ooster- en Westerschelde.) Jan Verkiel en Hendrik Stevens beschrij- HRIFT 4/99 ven in hun bijdrage 'Over de positie en potentie van de Zeeuwse havens', de trekpaarden van Zeeland, de be stuurlijke ontwikkeling van deze havens. Kees Bos schetst in 'Honderd jaar Koninklijke Zeelandia Groep B.V.' een levendig beeld van dit sym pathieke bedrijf; de ondertitel luidt: Zierikzee, bakermat van een interna tionaal concern of de ontsluiting van een 'vergeten eiland'. In 'Het zijn geen boeren meer' geeft Ton Willemse een snelle schets van de (veranderende) landbouw op Schouwen-Duiveland. Andreas Oosthoek geeft met 'Het Zeeland-beeld van Antoine Mes' een indringend, intrigerend en poëtisch signalement van deze Zeeuwse schil der (1927), geïllustreerd met vijftien fraaie kleurenafbeeldingen van zijn werk. (Het gaat over een leven tus sen 'interessant wit' en 'interessant zwart', over de duinen, de luchtdijk, materie, proces en de vaststelling dat het verhaal van het schilderen niet het verhaal van het plaatje kan zijn.) Ad H. Van Dijk publiceert onder de titel 'Arts zonder grenzen avant la lettre' - met annotaties - een brief van 7-8-1940 waarin de arts Barend van Tricht (1885-1954) verhaalt over zijn belevenissen nadat hij in mei 1940 naar Zeeland was gekomen om te helpen, en van daaruit later weer terugkeerde naar zijn woonplaats Monte Carlo. Een verhaal over levens echte zaken, aangrijpend en verwar rend door de altijd weer nieuwe ge schiedenis die zo bekend is. 'Zeeuws- Vlaanderen: monarchistische repu bliek' van Cor van de Poel is een zin loos stukje zonder kop of staart dat dit gebied geen recht doet. Gelukkig geeft de korte schets 'Ondergang en opkomst van de mosselarij in Philippine' van Lars Hoedemaker een zinnig tegenwicht. Kees Bos schrijft in 'Ashok Bhalotra' (Idealist,

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 42