architect, stedenbouwer en poëtisch beeldend kunstenaar, tekent grens overschrijdend voor Zeeland.) over de opvattingen en het werk (in Zee land) van deze Indiase stedenbouwer in de sociaal-idealistische traditie. Met prachtige citaten van deze dich ter/ingenieur over Middelburg, Vlis- singen en Zeeland. In 'Aldo van Eyck' kijkt Gerrit Schoenmakers terug op met name de periode dat hij als wet houder van Middelburg contact had met deze architect over het plan een museum in het Maisbaaigebied te bouwen. Zinnige geschiedschrijving, soms wat zwaar - emotioneel - inge kleurd. De bundel wordt afgesloten door 'Vakantie van Nederlanders in Zeeland', waarin Ben Zielschot met veel cijfermateriaal en grafieken de resultaten geeft van een rapport uit 1999 over de vakantie-overnachtin gen van onze landgenoten die in Zeeland 60% van het totaal beslaan. Martin van den Broeke, Gelaagd land. Wandelingen over het eiland Walcheren, Uitgeverij ADZ, Vlissingen 1999. ISBN 90 72838 23 8, 264 blz., 11,5 x 24 cm, mg. 29,95, geb. 37,95. Deze uitgave, totstandgekomen met medewerking van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, is noch een geschiedenis boek, noch een reisbeschrijving, maar zoals de jonge auteur (1975), jurist en amateur-tuinhistoricus, in zijn inlei ding schrijft een 'plaatsbeschrijving'. 'Ik richt mij tot de cultuurtoerist, de enkeling die het eiland bezoekt om zijn oude dorpskerkjes, voor historische boerderijen en buitenplaatsen en hun merkwaardige vroegere bewoners, maar evenzeer voor de verlaten, belom merde binnenwegen, de korenvelden en de veeltijds fabelachtige zonsop komsten en -ondergangen.' Zijn werk wijze is, schrijft hij, geïnspireerd door de woorden van Fontane; Und sorglos hab ich es gesammelt, nicht wie einer, der mit der Sichel zur Ernte geht, sondem wie ein Spaziergdnger, der einzelne Ahren aus dem reichen Felde zieht.' In zes hoofdstukken, met fraaie titels als 'Verdwenen jolijt', 'Desolaat Arcadia' en Achter de Zeeuwse Rivièra', kan men met de auteur zes wandelroutes lopen. Zeeland, Walcheren, mag zich gelukkig prijzen met deze gids. Zelden heb ik zoveel wetenswaardigs en aar digs onopgesmukt 'horen' vertellen. Al koutend begeleidt deze gids de geïn teresseerde wandelaar. De beschrij vingen en het commentaar worden gekenmerkt door scherpe trefzeker heid en nuchtere liefde, waarbij de verteltrant tegelijk onnadrukkelijk en indringend is. Het is ogenschijnlijk een afgemeten gids (met vijftig grijze plaatjes in harmonie met het geschre vene) die ons uitnodigt om over Walche ren te 'kuieren'. Maar de voortdurende tinteling van genoegen, understate ments en de vanzelfsprekende eruditie waarmee alles wordt verhaald, maken dit vademecum tot een fascinerende reisleider, niet alleen op de wandeling maar ook in de stoel. Een imposante bibliografie en een register sluiten dit rijk gevulde 'boekje' waardig af. Zeeland 2000. Lering en Vermaak. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Middelburg 1999. ISBN 90 70534 27 4, 21 x 20 cm, 25. Een van de beste Zeeuwse initiatie ven van de laatste jaren is de uitgave van een goed geredigeerde jaaragenda door het Zeeuwsch Genootschap. Nu deze agenda voor de derde keer ver schijnt is dit hopelijk traditie gewor den. Deze nieuwe editie, weer fraai verzorgd door Inge van der Kooij, bevat bijna zestig, zeer gevarieerde illustraties - meer dan de helft in kleur -, alle ontleend aan de atlas Schaatsend boerenpaar uit Zuid- Beveland, kleurenlithografie door De Simonau Toovey naar schilderij van Ad. Dillens uit circa 1870, ca 1880, ontleend aan de Zelandia Illustrate/. Uit: Zeeland 2000. Lering en Vermaak. Zelandia Illustrata. Als thema geldt dit keer: kennis opdoen en ontspanning. De oudste illustratie is een kopergravu re uit het begin van de 17e eeuw: Em bleem, gezicht op het dorp Ouwerkerk. De jongste is N.V. Zeebad en Sportpark 'De Schelde' te Temeuzen, een reproduc tie van een kleurendruk naar tekening van J. Dey C.Z. Deze agenda moet men kopen om onder veel kijkgenoegen te gebruiken, terwijl het zinvol is enkele aan daarvoor in aanmerking komende personen te vergeven. Jacques W. Deijnen, Lootsluyden en Hystoriën. Vereniging Nederlandse Loodsen Sociëteit, Vlissingen 1999. 132 blz., ISBN 90-9012445-4, 24,95. Dit boekje is uitgegeven ter gelegen heid van het 115-jarig bestaan van de Vereniging Nederlandse Loodsen Sociëteit en bevat 30 stukjes die sinds 1990 zijn verschenen in het orgaan De Scheldeloods. De auteur, 'oud-rivierloods in het voormalige 6e District (thans Scheldemonden)', schrijft als amateur-historicus fris en 41 Zeeuws Tijdschrift 4/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 43