Het Zeelandstadmodel Paul van der Velde De landing op de Westbaan van Zeelandstad International Airport was nauwelijks merkbaar. De reis van Nieuw- Zeeland had bijna een uur geduurd. Veel te kort dacht ik, terwijl ik ging zitten in de grote sloep die de laatste kilo meters naar het vasteland zou overbruggen. In de verte ontwaarde ik de contouren van de grootste container- terminal van Europa. Ik was diezelfde ochtend van de vijftiende december 2009 naar Auckland gegaan voor de lancering van de Nieuw-Zeelandse editie van dit tijdschrift. De oplage ervan had kort na het verschijnen van het dubbelnummer over Zeeuwen in Nederland eind 1999, een enorme vlucht genomen. Dat nummer maakte iets onbeschrijfelijks los bij de Zeeuwen in de diaspora: eigenlijk kwamen ze het liefst allemaal terug naar Zeeland. En ze kwamen! Eerst enige tientallen maar na 2001 was er geen houden meer aan. Heel die remigratie leek een onver klaarbaar fenomeen maar versterkte zichzelf door het onverklaarbare ervan. De continue brain-addition bracht een ongekende dynamiek teweeg. Het ZT pikte dat nieuwe denken meteen op en is nog steeds de vertolker van het onuit blusbaar elan. Met een oplage van een miljoen exemplaren en een zeer popu laire hub-site is het ZT onmiskenbaar aanwezig in het Zeelandstadse media landschap. Inderdaad Zeelandstad. De laatste commissaris van de koningin in Zeeland, W.T. van Gelder, ontpopte zich tot architect van de bestuurlijke omvorming van een provincie tot de groot ste en meest aantrekkelijke stad van Nederland. Toen de stad in 2005 formeel rechten kreeg, vond iedereen dat heel vanzelfsprekend. Veel gebeurtenissen in de eerste jaren van de nieuwe eeuw wezen bijna dwingend in de richting van die stad. Wat was er dan allemaal gebeurd? De allang gekoes terde wens een Zeeuwse universiteit te hebben, was wer kelijkheid geworden. De UZS opende in 2003 haar poor ten hetgeen symbolisch samenviel met de opening van de Westerscheldetunnel. Die nieuwe verbinding maakt onder meer de universiteit toegankelijk voor studenten uit het inmiddels onafhankelijke Vlaanderen. De UZS fungeert als een katalysator van vernieuwin gen op alle maatschappelijke terreinen. Ik zal er slechts een paar noemen want wie kent ze niet? Opvallend ken merk is dat nieuwe ideeën door de Zeelandstadse diensten sector snel in de praktijk worden gebracht. In het oog springend is de rol die de agrarische sector, waar nu weer dertig procent van de bevolking in werkzaam is, speelt. De agrariërs stapten volledig over op kleinschalige, kwaliteitsgerichte landbouw die niet meer van natuur- en landschapbeheer is te onderscheiden. Zij zijn verantwoor delijk voor het beheer van het parklandschap dat Zeeland stad is en dat door iedereen als voorbeeld wordt gezien. Het parklandschap is het fysieke kader van het Zeelandstadmodel. Niemand die er voor het eerst komt, beseft dat er in Zeelandstad meer dan een miljoen mensen wonen en werken. Dat is mogelijk omdat de dijken in toenemende mate bewoond worden. Licht, water en ruimte zijn de kernbe grippen van de dijkarchitectuur. Het is niet verwonderlijk dat Zeelandstad de populairste vakantiebestemming is ge worden. Niemand hoeft zich een secon de te vervelen. Naast de alledaagse ver lokkingen kent Zeelandstad een uitgelezen cultureel aanbod. Zij staat vooral bekend om de producties op locatie. Die wijze van opvoering werd ingezet door de hui dige wethouder van cultuur R. van Meyel met de onvergetelijke multimedia voor stelling De Republiek der Negatie in het najaar van 1999 in Hulst. De sloep legt aan en ik stap over op een feestelijk ogende diligence die ons via de in ere herstelde kronkelige wegen naar het standbeeld van het Zeeuws Meisje zal brengen. Onder de inzittenden bevinden zich minister-president G. de Kok die in druk gesprek gewikkeld is met burge meester R. Barbé. Ik ga naast de rector-magnificus van de Universiteit Zeelandstad J. de Mul zitten. We nemen de laatste details van de onthulling door. Het enige dat ik de lezers kan verraden, is dat het een 1240 meter hoge volstrekt transparante sculptuur betreft die gemodelleerd is op de Kolossus van Rhodos. Zeker wanneer ze kippen vel krijgt, zal het Zeeuws Meisje bij helder weer in grote delen van Europa te zien zijn. 2 Zeeuws Tijdschrift 4/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 4