Henk Mannaert Hans Mannaert Na acht jaar alleen voor het gezin te hebben gezorgd, is mijn vader in i960 naar Breda ver huisd. De karakteristieke herinneringen aan zijn Zeeland zijn voor mij vooral de zee, de Westerschelde en dan met name in Zeeuws- Vlaanderen de landbouwgewassen en het veer Hoedekenskerke - Terneuzen. Typisch Zeeuws is de bolus, Zeeuwse speculaas en de trouw en eerlijk heid van de bevolking. Ik ben er trots op dat ik in Zeeuws-Vlaanderen geboren ben en dat ik er gewoond heb; ik blijf Zeeuws-Vlaming en dus een Zeeuw. Helaas spreek ik het dialect niet meer zoals het vroeger gesproken werd in Hulst. Ik ken nog wel het Hulsters en het Zeeuws-Vlaams volkslied uit mijn hoofd. De provincie is zeker veranderd. Ook Zeeland heeft met de tijd moeten meegaan. Eilanden zijn met elkaar verbonden en het toerisme heeft zijn sporen nagelaten. Het ergste vind ik de tunnel onder de Westerschelde. Wanneer je in de zomer al die mensen met de pont ziet meevaren, dan besef je dat hier iets unieks verloren gaat. Hoewel Zeeland een mooie toekomst voor de boeg heeft, betwijfel ik of het huis in dorp en steden zuiver Zeeuws van aard zal blijven. Ik hoop het vanuit mijn hele hart. Tot slot moet ilc wanneer ik door het Zeeuwse land rijd, altijd denken aan dat zinnetje van Wim Sonneveld: Ik was een kind en wist niet beter dan dat dit nooit voorbij zou gaan. Tot mijn twaalfde woonde ik in Hulst. In i960 ver trokken we naar Breda, daar woonde de tweede echtgenote van mijn vader. De eerste was acht jaar daarvoor overleden. Omdat ik dus ben getogen in Breda, voel ik me veel meer Bredaënaar dan Zeeuws- Vlaming. Maar ik erger me wel kapot als ik anderen vooroordelen over Zeeuwen hoor opnoemen. Daar kan ik, excuses voor het woord, 'pissig' om worden. Via mijn oudste zus die in Veere woont, heb ik nog regelmatig contact met Zeeland. Op mooie zomerse dagen ging ik vaak met haar naar Perk- polder. Ik zat dan achterop de fiets en vanaf de dijk keken we naar de opkomende vloed. Ik kom nog zeer regelmatig in Vlissingen om te genieten van (nog) niet de mooiste boulevard van Europa, maar wel de meest aantrekkelijke. Dit vanwege het feit dat de zeeschepen zo prachtig dichtbij varen. Als je dat vergelijkt met andere boulevards, dan is het daarop maar een duf gedoe, al zijn ze nog zo mon dain. Ik vind het schitterend als je met de auto naar Zeeland rijdt, en dan net voorbij Bergen op Zoom het Zeeuwse landschap voor je ziet liggen. Het is net of de lucht daar een stuk helderder en lichter is. Die luchten, dat is voor mij typisch Zeeuws. Zeeland is onmiskenbaar veranderd. Mogelijk in Zeeuws-Vlaanderen wat minder dan in de rest van de provincie. Maar het kan ook niet anders met het opkomend toerisme. De eilanden zijn ontsloten en helaas wordt er nu gewerkt aan de vaste oever verbinding onder de Westerschelde. Helaas, omdat de veerponten toch hun charme hebben. Aan de andere kant moet je ook realist zijn, en inzien dat als je er regelmatig gebruik van maakt en je niet weg kunt, omdat ze niet varen, het ook een bron van ergernis is. De vooruitgang is dus duidelijk zichtbaar in Zeeland. Dat kun je niet tegenhouden, terecht. Toch blijf je dat naïeve idee houden dat de schilderachtige plaatsjes schilderachtig zullen blijven met alleen maar aardige bewoners. Een beetje een Anton Pieck-achtig idee. Ik zei het al, het is naïef. 12 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 14