In 1993 verhuisde ik naar Ede in Gelderland. In dat jaar haalde ik mijn examen havo aan de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg. Op de een of andere manier leek het werk op het gebied van personeelsmanagement me wel wat. Dat kon je niet in Zeeland studeren, maar dat vond ik helemaal geen probleem. Als ik het goed her inner, was dat toen ook een beetje de teneur onder mijn schoolgenoten. Het had wel wat om in een grote stad te studeren, wat dus per definitie beteken de dat je Zeeland uit moest. Mijn eigen motivatie was overigens een andere; ik koos immers niet voor een grote stad, maar voor Ede. Dat had met de hogeschool zelf te maken: die was christelijk en dat vond ik belangrijk. Al met al betekende het wel dat ik net voor mijn achttiende het ouderlijk huis verliet. Toen ik Zeeland verliet, was ik daar niet echt rouwig om. Ik had het idee dat 'het' in het land gebeurde en dat je daar in Zeeland altijd net buiten stond. Ik moet zeggen dat ik nooit spijt heb gehad van mijn vertrek. Maar nu, na een paar jaar, blijkt dat ik me toch Zeeuwser voel dan ik aanvankelijk dacht. Als ik naar mijn ouders ga, die in Koudekerke wonen, dan heb ik altijd nog wel het gevoel dat ik thuis kom. Dat heeft deels te maken met de omge ving: het vlakke land, de altijd aanwezige wind, de zoute lucht die je al proeft als je in Middelburg uit de trein stapt en natuurlijk de zee die nooit ver weg is. De eerste maanden dat ik in Gelderland woonde, was dat nog al eens een gekke gedachte: dat de zee zo ver weg is, dat je niet even op je fiets kunt stappen en even lekker uit kunt waaien op de duinen. Ik denk dat dat het echte Zeeland-gevoel is: de zee is nooit ver. Maar het is niet alleen de Zeeuwse omgeving, het is ook het taaltje. Als ik iemand Zeeuws hoor pra ten buiten Zeeland, ben ik geneigd hem of haar wel even aan te spreken. Als is het alleen maar om te kijken of mijn vermoeden klopte. Trouwens, er zijn maar weinig Zeeuwen die buiten de provincie in dialect spreken; het is hooguit de tongval die ze verraadt. Op de middelbare school was het not done om plat te praten, dat was boers. Ik lean me nog wel herinneren dat we met vrienden voor de lol plat praatten, eigenlijk heb ik het zo een beetje geleerd. Thuis spraken we geen dialect. Mijn vader is van oorsprong Zeeuw, mijn moeder niet. Ik denk dat ik in mijn jeugd een hoop Zeeuws heb opgepikt van de straat, maar pas door het te oefenen (wat ik nu nog wel eens voor de grap doe met mijn broer) leer je het echt te spreken. Mijn houding ten opzichte van het Zeeuws is wel veranderd. In Zeeland beschouwde ik het eer lijk gezegd een beetje als een achterlijk taaltje. Pas nu ik niet meer in Zeeland woon, ga ik het meer waarderen en vind ik het jammer dat veel Zeeuwen zich voor hun taal schamen. Dat is hier in Limburg totaal anders. Als je in Maastricht een winkel bin nenloopt, word je in het Maastrichts aangesproken. Als blijkt dat je een 'Hollander' bent, dan gaat men meestal wel over op Nederlands. Limburgers onder elkaar spreken vrijwel zonder uitzondering dialect, ook als jij er als derde bij staat. Maastrichtenaren zijn trots op hun cultuur en hun taal, dat is iets wat je in Zeeland niet ziet. Zeeuwen, en dan vooral de jongeren, zijn meer georiënteerd op wat er buiten de provincie, met name de Randstad, gebeurt en proberen daarin mee te gaan. Volgens het cliché is de Zeeuw zuunig, en daar zit wel wat waars in. Onder mijn leeftijdsgenoten viel me dat vooral in het sociale verkeer op. Niet per se dat we als Zeeuwen letterlijk zuinig zijn, maar eer der dat velen geneigd zijn om eerst een rustig de kat uit de boom te kijken. De typische Zeeuw houdt zich in eerste instantie op de achtergrond. Eerst maar eens aftasten. Later komt zo iemand meestal wel los. Degenen die meer op de voorgrond treden, worden best kritisch beoordeeld. Een klas genoot kon bijvoorbeeld goed tekenen, wat een hoop lof oogstte bij de tekenleraar en anderen. Daarbij kwam dat deze jongen de deugd van bescheiden heid nog niet helemaal onder de knie had. Dat werd dus niet geaccepteerd, men vond hem al snel verwaand. 17 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 19