Addie Leendertse Ik wilde graag bibliothecaris worden. Deze studie richting wordt in Zeeland niet aangeboden, dus ben ik buiten de provincie gaan kijken. Den Haag en Tilburg liggen allebei op anderhalf uur treinen van Goes, maar Tilburg had de meeste keuzerich tingen en een betere reputatie. Daar ben ik toen in 1984 naar toe gegaan. Bovendien hoefde je toen met de stoptrein niet over te stappen, en dat was een niet onbelangrijk argument, aangezien ik me verplaats met behulp van een rolstoel. Uiteindelijk werd die rechtstreekse verbinding opgeheven, maar dat was niet zo'n groot probleem. De Zeeuwen die in de weekends heen en weer reisden, hadden inmiddels een 'eigen' niet-roken coupé en eerste klas hulp gekregen. Tegenwoordig reis ik vaak met de auto naar Zeeland en wat me dan altijd opvalt is het panora ma dat verschijnt na Bergen op Zoom. Als ik dat vlakke, ruime, open land met een paar mooie wol ken op de achtergrond binnen rijd, dan heb ik het idee van 'ik ben weer thuis'. Dat voel ik ook als ik in gesprek raak met een andere Zeeuw. Er zijn altijd wel dingen die je gemeen hebt, of zaken die op z'n minst allebei iets zeggen. Ik noem dit het 'van wie bin jie d'r ene' effect. En al wordt het in het Zeeuws Tijdschrift tegengesproken, Aan de kust van Blof vind ik ook typerend voor Zeeland. Het is een treffend en zeer herkenbaar lied. Ik ben Zeeuws en ik blijf Zeeuws waar ik ook woon en wat ik ook doe. Dat wil overigens niet zeg gen dat ik mij ergens anders niet thuis voel. Ik heb hier in Tilburg en omgeving een hele vrienden- en kennissenkring opgebouwd. Maar als ik een leuke baan in Zeeland kon vinden, dan zou ik wel over wegen om terug te komen. Helaas liggen de banen niet voor het opscheppen, zeker niet voor iemand met een handicap. Ik moet nog maar zien of de aanleg van de tun nel datgene gaat opleveren waarop wordt gehoopt. Persoonlijk geloof ik er niet in. De toenemende ver grijzing zal extra problemen opleveren, denk maar aan het tekort aan verplegend personeel en het aan tal ambulancediensten. Maar de toekomst biedt zeker ook kansen. Zeeland is de perfecte provincie voor het nu zo populaire onthaastingsprincipe; er is ademhalingsruimte die vooral niet bebouwd moet worden. Ook is Zeeland de perfecte plek voor de ontwikkeling van schone energie. Wat dat betreft gaat de provincie met zijn tijd mee, maar als je regelmatig Koen Harm in de PZC leest, dan kun je zien dat de namen veranderen, maar de onder werpen altijd hetzelfde blijven. 18 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 20