Sjaak Priester (Hoedekenskerke, 1952) op de 'Zeeuwse' bank aan het Weteringcircuit. Hij studeerde elektrotechniek aan de TU van Twente, maar heeft deze studie niet afgemaakt. Hij is journalist en hoofdredac teur van Folia, het weekblad van de Universiteit van Amsterdam. Hij woont in Amsterdam. Bestaat er zoiets als een Zeeuwse volksaard (excusez le mot)? Ik herinner me dat ik eens in het befaamde Amsterdamse café De Zwart een voetbal wedstrijd zag. Het moet een belangrijke wedstrijd geweest zijn, want ik interesseer me nauwelijks voor voetballen en ik kijk alleen maar naar heel belangrijke wedstrijden. Op een zeker moment draaide alles om Danny Blind (Oost-Souburg, als ik het wel heb). De commentator raakte in extase: 'Fantastische actie van Blind! Is het Zeeuwse passie, of is het Zeeuwse nuchterheid?' We keken elkaar aan en brulden ons antwoord: 'Het is Zeeuwse nuchterheid! Zeeuwse passie bestaat helemaal niet!' En zo is het maar net. Voel ik mij nog wel eens Zeeuw? Aan het Wetering circuit staat een bank, die aan de stad is geschon ken door elf Zeeuwse gemeenten - Ellewoutsdijk, Heinkenszand, dat soort plaatsen - als dank voor de hulp na de Watersnoodramp. Zoals het een Amsterdamse bank betaamt, zit hij het hele jaar onder de graffiti. Maar op een van de laatste dagen van januari wordt hij grondig schoon gemaakt, zodat hij er op 1 februari als nieuw bij staat, ieder jaar opnieuw. Zo lang ik weet van het bestaan van die bank, en dat is toch wel een jaar of twintig, zie ik dat gebeuren. Ik vind het niets minder dan een mirakel. Ergens diep in de gemeentelijke organisatie van Amsterdam moet een ambtenaar zitten die daar elk jaar weer aan denkt: jongens, het is bijna 1 februari, maken jullie die bank aan het Wetering-circuit even schoon? Die ambtenaar zou ik wel eens een hand willen geven. Ik ben misschien wel de enige Amsterdammer die het ziet. En dat komt waarschijnlijk omdat ik toch wel een Zeeuw ben. 21 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 23