Yolande van Melle Ik ging rechten studeren in Amsterdam, dat was in 1954. Daar werd ik voor het eerst geconfronteerd met het feit dat ik uit Zeeland kwam. Mijn dispuut genoten van de AVSV (Amsterdamsche Vrouwelijke Studenten Vereeniging) zagen mij als het meisje uit de provincie. Dat was een vreemde gewaar wording, omdat ik dat zo nooit had gevoeld. Ik was al meerdere malen in Brussel en Londen geweest, en voelde me dus enigszins internationaal georiën teerd. Natuurlijk waren er wel verschillen. Zo was ik in Zeeland gewend dat je overal kon aankomen en kon mee eten. In Amsterdam was daar geen sprake van. Dan werd er gevraagd of je na het eten kon langs komen of je moest eerst een afspraak maken. Die Zeeuwse vriendelijkheid en gastvrijheid miste ik in het begin wel. Ik voel me een echte Zeeuw, ook al heb ik langer in Amsterdam gewoond. In Zeeland liggen mijn wortels. In 1989 overleed mijn moeder en raakten we het ouderlijk huis kwijt. Toen kreeg ik een gevoel van heimwee, omdat die vaste stek er niet meer was. Na een tocht door het Verdronken land van Saeftinge besloot ik om een tweede huisje in Biggekerke te kopen. Ik heb nu eenmaal een gewel dige affiniteit met het Zeeuwse landschap. Als klein meisje was ik er ook al van onder de indruk. Vooral van de overtochtjes met de veerboot, één groot feest was het dan. Al dat water om je heen. Nu zoek ik dat weer op. Een paar jaar geleden was ik de hond aan het uitlaten in Amsterdam. Een echtpaar vroeg me de weg en ik hoorde meteen dat het Zeeuwen waren. Ze bleken in Koudekerke te wonen en nu snoeien ze ieder jaar mijn rozen. Dat soort dingen vind ik erg leuk. Zelf heb ik een bepaalde Zeeuwse into natie, maar thuis spraken we niet echt plat. We woonden in Goes en daar sprak men minder plat dan in de dorpen. Als het gaat om de toekomst van Zeeland, dan maak ik me zorgen over de bossen achter de duinen. Veel bomen zijn daar dood gegaan, maar worden niet meer aangeplant. En als ik hoor over die plan nen om kernafval te dumpen bij Borsele, dan houd ik mijn hart vast. 22 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 24