Ella Vogelaar In 1967 ben ik uit Zeeland vertrokken, omdat ik de wijde wereld in wilde trekken en een opleiding wilde volgen die niet in de directe omgeving voor handen was. De eerste jaren na mijn vertrek, de periode van op zoek zijn naar je eigen wortels en afzetten tegen het ouderlijk huis, was mijn primaire associatie met Sint Philipsland: 'dichtgeplakt met krantenpapier'. Nu ik die periode ruimschoots ach ter mij heb gelaten is het vooral het landschap met zijn dijken, populieren en vette klei wat mij af en toe met weemoed vervult. Af en toe kom ik nog wel in Zeeland, er woont nog familie. Maar ik kom er ook om jeugdherinne ringen op te halen. Zo ben ik bijvoorbeeld het laat ste weekend dat de pont over het Zijpe voer, een nostalgisch tochtje gaan maken. Ik ging namelijk naar de middelbare school in Zierikzee en moest dus zes jaar lang iedere dag met de pont over. Verder verslind ik iedere nieuwe uitgave van het Geheim Dagboek van Hans Warren, waarin veel Zeeuwse plekjes prachtig worden beschreven. Typisch Zeeuws is voor mij 'Zeeuwse zuinigheid' en mensen die gevormd zijn door het gevecht met de elementen en daardoor iets onwrikbaars over zich hebben. Ik voel mij Zeeuwse en ben daar ook trots op. Mijn ouders wonen inmiddels in de Flevopolder, maar spreken ook daar nog altijd Zeeuws onder elkaar. Zelf spreek ik het ook nog met ze. Het grote verschil tussen nu en toen is de ont sluiting van Zeeland door de bruggen en dammen van de Deltawerken. De provincie is hierdoor uit haar isolement gekomen en meer bij de rest van Nederland gaan horen. Ilc hoop dat Zeeland mee gaat in de vaart der volkeren, immers stilstand is achteruitgang, maar ook dat van het landschap veel behouden blijft. 32 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 34