Marianne Inghels Om mijn horizon te verbreden en om te kunnen studeren ben ik in 1992 naar Amersfoort gegaan. Ik volgde daarvoor 'onderwijs op afstand', maar ik merkte dat dat niet was wat ik zocht. In Amersfoort vond ik toen een baan en kon die combineren met mijn studie aan de universiteit in Utrecht. Toen ik net was verhuisd moest ik wel even wennen aan de nieuwe omgeving. Ik ging nog vaak heen en weer naar Zeeland, en had het idee dat ik na een paar jaar daar weer zou gaan wonen. Dat idee heb ik nu niet meer, want ik heb voor mezelf de keuze gemaakt om hier te blijven. Je kunt je ding maar op één plaats goed doen. Ik voelde me op een gegeven moment een buitenstaander in beide plaatsen, en toen heb ik de knoop doorgehakt. Ik voel me nog wel Zeeuws; als iemand vraagt waar ik vandaan kom, dan zeg ik nooit Amersfoort maar Zeeland, om precies te zijn Zeeuws-Vlaanderen. Het verschil tussen het Zeeland van toen en nu is niet zo groot, al is de braindrain alleen nog maar toegenomen. Die zal de komende jaren nog groter worden, zolang er geen vuist wordt gemaakt tegen de uittocht van jonge getalenteerde Zeeuwen. Er zouden maatregelen moeten worden genomen, zoals uitbreiding van opleidingsmogelijkheden in de eigen regio. Sinds de middelbare school zijn veel van mijn vrienden weggetrokken, mensen met ideeën gaan nu eenmaal op zoek naar een voe dingsbodem. Natuurlijk komen er ook wel mensen terug naar Zeeland, maar dat zijn meestal ouderen en die staan op een andere manier in de maat schappij dan mensen van mijn leeftijd. 34 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 36