Zeeuwen buiten Z e e I a n BEW. EX. In het vorige redactioneel werd voorspeld dat de Universiteit Zeelandstad (UZS) in 2003 de poorten opent en zal gaan werken als een motor en inspiratie bron voor de Zeeuwse samenleving. Vanaf 1970 ver trekken er gemiddeld per jaar meer dan duizend jongeren na het behalen van hun middelbare school diploma uit Zeeland om elders in Nederland verder te gaan studeren. Het mag dan ook geen verbazing wekken dat de verklaring voor die massale uitstroom luidt dat er geen Zeeuwse universiteit is. In bevolkings prognoses over Zeeland (gebaseerd op rapporten van de Directie Ruimte, Milieu en Water van de Provincie Zeeland) wordt dan ook steevast gesproken over een structureel vertrekoverschot bij jongeren. Die gaan vrijwel allemaal naar de Nederlandse universiteitssteden. Daarbij dienen we overigens nog te bedenken dat de Zeeuwse deelname aan het wetenschappelijk onderwijs en het hoger beroepsonderwijs veertig procent onder het landelijke gemid delde ligt. De jongeren schijnen zich dus in te houden, maar hoe lang doen ze dat nog? Hoe lang kunnen ze nog weerstand bieden, want al op jonge leeftijd beginnen opvoeders de kinde ren voor te houden dat als ze iets wil len bereiken in de wereld, ze bereid moeten zijn de geboortegrond defini tief te verlaten. Immers de kansen op terugkeer na de voltooiing van de opleiding (anders dan voor vakantie of na pensionering) zijn uitermate gering. Die mentale voorbereiding (of voortdurende in doctrinatie) is inmiddels zo diep geworteld dat geen van de scholieren meer de kritische vraag stelt: waar om kan ik in Zeeland niet verder studeren en wat doen jullie eraan om dat in de toekomst mogelijk te maken? Zo'n vraag wordt dus niet gesteld en al helemaal wordt er niet over nagedacht wat het effect geweest zou zijn, als ze hadden kunnen blijven. Bovendien beseft de individu niet dat er vanaf 1970 bijna veer tigduizend personen om die reden vertrokken zijn. Het zijn niet alleen toekomstige studenten die uit Zeeland vertrekken. Ook anderen doen dat om een heel scala van redenen maar dat vertrek past geheel binnen het landelijke beeld. Van hen zijn er zeker ook te vinden onder de 37 personen die in dit nummer acte de présence geven. Dat aantal zou gezien boven genoemd cijfer èn het enthousiasme waarmee ze meewerkten, gemakkelijk uitgebreid hebben kunnen worden. Het is niet geheel ondenkbaar dat het con cept van dit nummer in een later stadium tot een kloek boek zal worden uitgewerkt. In dit dubbelnummer dus bijna veertig portretten van bekende en minder bekende Zeeuwen buiten Zeeland. Deze personen zijn onder meer gekozen op grond van de geografische spreiding binnen Zeeland naar geboorteplaats. Daarom komen er ongeveer tien uit het zuiden, vijftien uit het midden en tien uit het noorden van Zeeland. In het algemeen kan gezegd worden dat ge streefd is naar een representatieve door snee van de Zeeuwen buiten Zeeland. We legden ze een aantal vragen voor over Zeeland. Wanneer en waar om bent u uit Zeeland vertrokken? Wat zijn uw meest karakteristieke her inneringen aan Zeeland en wat vindt u typisch Zeeuws? Wat is het verschil tussen het Zeeland van uw herinne ring en het Zeeland van nu? Heeft u nog veel contact met personen in Zeeland en bent u nog geïnteresseerd in Zeeuwse ontwikkelingen? Hoe Zeeuws voelt u zich? Spitst u uw oren wanneer u Zeeuws hoort en spreekt u het zelf nog? Wat voor ideeën heeft u over de toekomst van Zeeland? Zonder veel te verklappen, blijkt het inderdaad zo te zijn dat vele Zeeuwen buiten Zeeland de stichting van een universiteit in Zeeland van essentieel belang voor de toekomst van dat gebied achten. Uiteraard is dit maar een klein onderdeel van alle wensen en dromen die de Zeeuwen buiten Zeeland over hun geboorteland koesteren. Paul van der Velde 1 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 3