Daan Manneke In 1972 ben ik definitief vertrokken uit Zeeland, ik ben toen naar Breda gegaan. Daarvoor studeerde ik muziek in Zeeland bij Adriaan Kousemaker. In 1967 kreeg ik als eerste jonge kunstenaar de Zeeuwse Aanmoedigingsprijs. Daarna vervolgde ik mijn opleiding in Tilburg en Brussel, dus ik was al een beetje weggegaan. In 1972 werd ik docent aan het Conservatorium van Amsterdam (voorheen Sweelinck Conservatorium). Bij Zeeland denk ik natuurlijk aan de verschil lende eilanden, het prachtige licht en vooral mijn lievelingsgebied West-Zeeuws-Vlaanderen. De ver schillen en overeenkomsten tussen de Zeeuwse eilanden heb ik verwerkt in mijn composities Archipel. Deze bestaan uit zes werken die ik de afgelopen tien jaar heb geschreven. Een andere fijne herinnering is de compositie-opdracht van de provincie Zeeland voor het orkestwerk Ruimten. Het werd in 1978 door Het Zeeuws Orkest onder leiding van Louis Stotijn uitgevoerd in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg. Zeeland interesseert me nog steeds. Ik kom er jaarlijks op vakantie. De prachtige steden bekoren me onverminderd, net als het vele water. Natuurlijk is er wel veel veranderd: het is nu veel dichter, meer verkaveld en saaier, maar de Zeeuwse essen tie is gebleven. Ik voel me sterk Zeeuws in ruimere zin: meer Vlaams dan noordelijke Nederlander, meer rooms dan protestant, meer heidens dan christelijk, kortom Zeeuws-eigenwijs. Ik spreek twee dialecten, het Zuid-Bevelands en het West- Zeeuws-Vlaams. Ik ben in Kruiningen geboren en ontzettend rechts-christelijk - zwarte kousen - opge voed. Zeeland is een dynamische provincie, toeris tisch een topklimaat, veelzijdig en eigen, en god dank toch nog een beetje geïsoleerd. Niet zozeer geografisch, dan toch mentaal: je moet nog steeds een beetje moeite doen om in Zeeland te komen! 38 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 40