Ed d'Hondt Ik ben geboren te Oostburg en na een bombarde ment tijdens de oorlog, zijn we verhuisd naar Sluis. Aansluitend hebben we in Sint Jansteen en Hulst gewoond, de geboorteplaats van mijn vader. In 1956 ben ik naar het seminarie Ypelaar bij Breda gegaan, dus ik heb tot mijn twaalfde in Zeeland gewoond. Mijn herinneringen aan de provincie zijn levendig. Zo staat de Watersnoodramp me nog duidelijk voor ogen. De omgeving van Zeeuws-Vlaanderen is ook onvergetelijk, ik hoop dat het karakteristieke coulissen-landschap blijft bestaan. Hulst speelt ook een belangrijke rol, omdat we op de lagere school regelmatig opstellen moesten schrijven over de rijke historie van de stad. Typisch Zeeuws-Vlaams is de flexibiliteit met betrekking tot afspraken. Wat dat betreft is Zeeuws-Vlaanderen wat Belgischer ten opzichte van de overkant, waar men wat stugger is. Door herindeling is er veel veranderd in Zeeland. Ook los daarvan zijn veel mensen weggegaan en is het toerisme toegenomen. Enige tijd geleden maak te ik met de chauffeur van mijn vader die vlak na de oorlog stierf, een tocht door Zeeuws-Vlaanderen. Hierdoor kreeg ik niet alleen het idee mijn vader wat beter te leren kennen, maar ook hoe het land schap waar hij was opgegroeid eruit zag. Dat was een unieke ervaring. Ik ben zeer zeker een Zeeuws- Vlaming. Het Hulsters-dialect spreek ik nog wel, maar de gelegenheid om het te spreken doet zich niet vaak voor. Als Zeeuws-Vlamingen elkaar tegen komen, dan hebben ze dat meteen door. Dat komt door een bepaalde affiniteit. Mijn wens is dat Zeeland als provincie zelfstandig blijft en eigen cultuur en karakter koestert. Ik hoop dat de provincie niet dichtslibt door varkensfokke rijen en te veel industrialisatie, al zal er door de komst van de Westerscheldetunnel wel veel veran deren. Het verschil tussen lokaal- en provinciebe stuur moet duidelijk blijven. Dat geldt ook voor de verschillen tussen Middelburg en Vlissingen. Dat is zo'n zelfde verhouding als tussen Amsterdam en Rotterdam en tussen Arnhem en Nijmegen. Aan de ene kant staat er een bestuursstad en aan de andere kant een industriestad. Dat verschil moet er blijven, en wel binnen samenwerking in plaats van schaalvergroting. Alleen dan kunnen regionale en lokale karaktertrekken behouden blijven. 44 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 46