Dr J.F.G.M. August de Meijer Al sinds 1928 woon ik niet meer in Zeeland. Toen ik twaalf was, ging ik in Antwerpen naar het pensionaat Jean Bergmans. Daarna studeerde ik economie in Tilburg, Parijs en Londen. Toch ben ik voor 110 procent Zeeuws. Ik ben zelfs de eer ste Zeeuws-Vlaming die in de Nederlandse rege ring heeft gezeten, dat heeft koningin Juliana mij nog verteld. Maar ik heb veel familie in België en ben daarom ook Vlaming. De invloed van België op Zeeuws-Vlaanderen was behoorlijk groot. In sommige steden bijvoorbeeld, werden de burgemeesters nog gekozen volgens het Franse systeem, en spoot de fontein bier op de verkiezingsdag. Na telling van de stemmen kwam er dan champagne uit. Veel huizen stonden op de grens en binnen één gezin waren er dan al snel twee nationaliteiten. Het is goed hoorbaar als iemand uit Zeeland afkomstig is. Het stemgeluid ligt meestal een octaaf hoger vergeleken met de rest van Nederland. Het Zeeuws is wat lichter en vrij van harde klanken. De 'g' die een 'h' wordt is hiervan een voorbeeld. Het Hollands noemden we dan ook une maladie de gorge, een ziekte van de keel. Volgens mij is Zeeland, en dan met name Zeeuws-Vlaanderen, altijd onderdrukt geweest door de 'Ollanders'. Op bestuurlijke functies werd vaak iemand van buiten gezet, vooral bij Rijkswaterstaat. Burgemeesters kwamen vanuit alle streken naar de provincie. Zelfs de pastoors kwamen uit Brabant en Friesland. Wij waren een soort inboorlingen in de laatste kolonie van Nederland. Mijn vader opende zijn speeches die hij gaf als voorzitter van de werk geversvereniging, altijd als volgt: 'Hier klinkt een stem uit de aanhangwagen van Nederland'. Deze situatie is intussen wel veranderd en zal ook in de toekomst niet hetzelfde blijven dankzij de toename van de zware industrie rond Terneuzen. De havens van Antwerpen en Gent komen steeds dichterbij. In 1945 voorspelde ik al in het tijdschrift De Industrie, dat de zuidoever van de Schelde de Maas van Rotterdam zou gaan evenaren. Mijns inziens kan het gebied rond Terneuzen het centrum van Noordwest-Europa worden. 48 z eeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 50