Jan Malawauw In het jaar 1983 ging ik weg uit Zeeland. Mijn vrien din, thans mijn vrouw, woonde in de Zaanstreek en wij zijn daar gaan samenwonen, in Zaandam om precies te zijn. Als ik mijn familie wil bezoeken in Middelburg, zeg ik nooit 'ik ga een weekend naar Middelburg', maar ik zeg dan altijd 'ik ga een weekend naar Zeeland'. Dan weten mijn vrouw en schoonfamilie dat ik Middelburg bedoel. Dat is altijd zo geweest, omdat mijn schoonfamilie ook in Zeeland heeft gewoond. Een van de karakteristieke herinneringen is het kampleven in het Ambonezenkamp Nadorst. Het kamp, gesitueerd aan de rand van de stad Middel burg, was gebouwd van hout en steen. Aan de hoofdingang was een slagboom. Veel Nederlanders zagen we niet, behalve dan de bakker, de melkboer, de kolenboer, de groenteboer, de dokter en de poli tie. Het leven speelde zich voornamelijk af in en rondom het kamp. Veel contact met Nederlandse vriendjes was er niet, maar dat vond ik als kind niet erg. Toen liepen de boeren en boerinnen nog veelal in hun typische klederdracht. Een andere herinne ring is het beeld van de typische oude stadskern van Middelburg en Veere. Echt Zeeuws zijn natuurlijk de bolussen, het standbeeld van Michiel de Ruyter, de Abdij in Middelburg, de vergezichten van het landschap in Zeeuws-Vlaanderen en de waterbeheersing in de provincie Zeeland. Vroeger zag je nog dat de dorpen nog dorpen waren. Maar in de loop der jaren is er zoveel nieuwbouw bijgekomen en zijn er veel mensen van buiten Zeeland komen wonen, dat het land schap er anders uit is gaan zien. De oude stads kernen van Middelburg en Vlissingen zijn enorm opgeknapt. Het ziet er heel mooi uit. Tevens is het aantal uitgaansmogelijkheden behoorlijk uit gebreid. Via de media en mijn familie houd ik mij op de hoogte van de ontwikkelingen in Zeeland, want ik ben zeer geïnteresseerd in het wel en wee van de streek. Als ik iemand hoor praten met een Zeeuws dialect, dan herken ik het meestal. Zelf spreek ik het niet meer. Ik hoop dat er in de toe komst veel geïnvesteerd wordt in het onderwijs, de industrie en de kunst en cultuur, zodat de pro vincie zich beter kan profileren. Zowel nationaal als internationaal. 52 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 54