Jos de Putter Ik ben in 1977 uit Zeeland vertrokken om politico logie en literatuurwetenschap te gaan studeren in Leiden. In 1984 studeerde ik af. Mijn herinnerin gen aan Zeeland hebben voor het grootste deel te maken met de boerderij waar ik ben opgegroeid. Het gaat daarbij vooral om een ritme, of een zekere traagheid, die zelfs de lichtval in beslag lijkt te heb ben genomen. Ik kom er nog regelmatig; mijn ouders zijn op de boerderij blijven wonen nadat ze het bedrijf beëindigden. Typisch Zeeuws zijn mensen die moeilijk uit hun evenwicht zijn te brengen. Een Zeeuw herken je al voor hij spreekt; vaak loopt hij ietsje voorovergebogen wegens calvinistische achtergrond en/of landarbeid en tegenwind op weg naar school. Als hij dan z'n mond opent, kan je de tegenwind nog horen. Dat is niet iets om te verleren. Zeeland is veranderd, omdat ook daar de terreur van de middelmaat heeft toege slagen, wat betreft architectuur, shopping centers en gedoe met tuintjes. Ik probeer onder alle omstandig heden kalm te blijven, wat me niet altijd lukt. Bossen in plaats van Brabantse varkens! jos de Putter (Terneuzen, 1959) is getrouwd, heeft geen kinderen en woont in Amsterdam. Hij studeerde politicologie en literatuurwetenschap aan de Rijksuniversiteit Leiden. Hij is werkzaam als documentairemaker en filmcriticus. In 1993 had zijn film Het is een schone dag geweest veel succes, een documen taire over de laatste vier seizoenen van het boerenbedrijf van zijn ouders in Axel. De film begint op 1 januari 1992, om zes uur in de ochtend en eindigt in een mistig landschap aan het eind van dat jaar. Tijdens de Nederlandse Filmdagen van 1999 was zijn nieuwe documentaire te zien, The Making of a New Empire, een portret van de grondlegger van de Tsjetsjeense mafia in Moskou, later vrijheidstrijder en oorlogsheld, nu zakenman en visionair. 59 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 61