Nelleke van der Krogt In 1967 ben ik naar het conservatorium in Tilburg gegaan. Dat was een behoorlijk grote stap. Mijn moeder zei bij alles wat toen fout ging 'je had ook in de provincie moeten blijven'. Maar ja, volgens mij bestond er achter Bergen op Zoom nog een wereld. Ik ben een tijd lang actrice en zangeres geweest tot ik in 1979 bij de AVRO terechtkwam. Als mensen mij horen praten op televisie, dan den ken ze vaak dat ik uit het noorden kom. Ze denken nooit aan Zeeland, terwijl ik toch ben opgegroeid in Kloetinge en jaren dialect heb gesproken. Toen ik A.B.N. wilde leren praten, werd dat door mijn omgeving raar gevonden. Maar eenmaal buiten Zeeland moest je wel. Als ik nu dialect praat met familie, dan gooi ik er soms per ongeluk verzonnen woorden tussendoor. Klinkt het toch nog Zeeuws. Aan politiewoordvoerders die in Opsporing Verzocht in beeld komen, vraag ik altijd of ze met hun eigen tongval willen praten. Taal is iets eigens, dat moet je niet zomaar loslaten. Helaas gebeurt dat steeds meer. Dat echte platte Zeeuws kom je nog maar weinig tegen. Dat komt natuurlijk door import, maar ook omdat jongeren het niet meer spreken. Van mij wordt wel eens gezegd dat ik bot ben. Dat is soms ook wel zo, maar het scheelt natuurlijk wel tijd. Zo zijn Zeeuwen nu eenmaal. Ze zeggen waar het op staat; het is goed of het is niet goed. Die absolute directheid vind ik kenmerkend voor Zeeland. Net als natuurlijk de dijken en de zee lucht. De laatste keer dat ik in Italië was, moest ik zelfs aan Zeeland denken. Het ruisen van de wind door de bomen bracht me bij mijn vroegste herin nering: de populieren bij het huis van onze familie. Het is een soort heimwee. Dat gevoel krijg ik ook als het heel hard stormt, dat doet me namelijk denken aan de periode ten tijde van de Waters noodramp. Ik was nog heel jong en de geluiden van toen hebben veel indruk op me gemaakt. De regen, de fluitende storm die het klokgelui ver vormde. Gek genoeg geeft het me nu een idee van geborgenheid. Als ik de loterij zou winnen, dan kwam ik direct terug. Het liefste zou ilc nu al verhuizen, maar mijn werk ligt helaas te ver van Zeeland. Een func tie op hetzelfde niveau bij Omroep Zeeland zou ik dan ook zeker in overweging nemen. 66 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 68