Arnout Visser Op mijn negentiende ben ik een bedrijfje begon nen in Amsterdam. Dat was in 1983. Na een jaar ging ik studeren aan de kunstacademie in Arnhem. Later kwam ik mijn toekomstige vrouw tegen en na een aantal jaren in Italië te hebben gewoond, ben ik uit liefde voor mijn Anja Rijssemus terug naar Nederland verhuisd. Het Zeeuwse licht en de grote waterpartijen vind ik typisch Zeeuws. Wanneer je via Bergen op Zoom de provincie in rijdt, zie je vaak dat schitterende licht. De lage horizon en de altijd spectaculaire luchten zijn een handelsmerk van het Zeeuwse land. Met verbijstering zie je op diezelfde route borden langs de kant van de weg staan, waarop in diverse talen vakantiehuizen aan zee worden aangeboden. Hoe is het mogelijk dat er nog steeds vergunningen worden afgegeven voor de bouw van die woningen? Wanneer je zoals ik met grote tussenpozen door Zeeland rijdt, verbaas je je keer op keer dat er op prachtige plaatsen de meest wanstaltige bouwwerken verrijzen. Schuren of woningen die geheel gespeend zijn van enige schoonheid. Ik voel me nog Zeeuws genoeg om verdrietig te zijn omdat er zo veel kan verdwijnen en dat het zo gemakkelijk lijkt te zijn om Zeeland vol te bouwen. Elk jaar varen wij met een boot door de provincie en de rustige, vriendelijke omgangsvormen vallen de eerste dagen dan altijd op. Aan de rustige toon in de manier van praten herken je de Zeeuwse achter grond. Zeeland is met al dat water en met de meeste zonne-uren van Nederland natuurlijk de vakantie provincie bij uitstek. Het is zaak om de sporen die een dergelijk gebruik als vakantiebestemming trekken, geen littekens te laten worden. Dat betekent: geen foeilelijke vakantiewoningen op toplocaties! Mij lijkt het heel verstandig dat er een bouwstop wordt inge last, anders zullen onze kinderen ons later aanklagen en kunnen wij alleen maar zeggen wir haben es nicht gewusst. Een voorbeeld van een locatie die geen lit teken in het landschap is geworden, is het werlcei- land Neeltje Jans. Met veel plezier gaan we ieder jaar naar de Waterland-expositie. Grootschalige landbouw, en dan met name grote fokbedrijven voor varkens en kippen, moeten beslist niet worden getolereerd. Maak van Zeeland een biologische proefprovincie, wars van kunstmest en pesticiden. De productie moet sterk omlaag en de prijzen kunnen met een beter product omhoog. Zoals bekend zit de Nederlandse landbouw op een doodlopend spoor. Uitglijdend over enorme hopen stront worden grote partijen laagwaardige land bouwproducten geleverd, die slechts dankzij miljar den subsidies te dumpen zijn op de wereldmarkt. Producten die soms nog goed van uiterlijk zijn, maar bijna altijd slecht van smaak en stijf staan van de nitraten. De romantiek van het boerenbedrijf is veranderd in industriële productie waarbij de kwan titeit en de prijs de dienst uit maken, en waarbij er maar een winnaar is: de Rabobank. Een omme zwaai in de landbouw heeft een sterk verbeterde waterhuishouding tot gevolg. Het algenrijke Veerse Meer zal weer zuiver worden en de flora en fauna van Zeeland zal enorm opleven. Het zal er goed toeven zijn, iets wat natuurlijk niet direct in geld uit te drukken is, maar natuurlijk onbetaalbaar voordeel oplevert. In de waterhuishouding kan ook een reeks ver beteringen worden doorgevoerd. Er zijn al plannen voor een hevel en een botenlift voor het Veerse Meer, dat natuurlijk weer volledig zout moet wor den en het liefst nog met stroming. Grote stukken landbouwgebied kunnen teruggegeven worden aan de natuur. Gewassen als (voeder)bieten en graan zullen dan verdwijnen uit het landschap. Daarvoor in de plaats krijgen we wellicht bijzondere gewassen als lamsoor en zeekraal. Wilde dieren krijgen weer vrij spel en jagen is uiteraard verboden. Zeeland, Waterland, de grote ommekeer. 69 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 71