Huib Menheere Ik werkte bij de Vitrite toen ik in 1974 mijn nek brak. Tijdens mijn revalidatie had ik alle tijd om na te denken over de rest van mijn leven. Ik besloot te gaan studeren aan de sociale academie in Baarn. Dat vond ik wel spannend, maar tegelijkertijd ook erg moeilijk. Je zit met je poten stevig in de klei en alles wat voorbij Bergen op Zoom ligt, klinkt ver weg. Toen ik eenmaal in Baarn woonde viel het natuurlijk wel mee. Ik leerde veel nieuwe mensen kennen en dat beviel me erg goed. Regelmatig wordt me voor de voeten gegooid dat ik een Zeeuw ben. Dan vinden ze dat ik recht lijnig of bot uit de hoek kom. Ik beschouw het maar als een compliment. Ik ben immers een echte Zeeuw, of eigenlijk meer een Zuid-Bevelander. Daar zit een groot verschil tussen. Al was het maar vanwege de taal: iedere vijf kilometer is die weer anders. Helaas verdwijnen al die dialecten. Dat is erg spijtig, het is cultuurgoed dat eigenlijk vertroe teld moet worden. Laat Blof bijvoorbeeld eens in het Zeeuws zingen. Wees trots op je taal. Dat hoeft dan niet zo ver te gaan dat alles net als Friesland tweetalig wordt, maar iets meer aandacht zou niet misstaan. Ik spreek het zelf ook nog, maar net te weinig. Het is nu een soort potjes-Zeeuws geworden. Het boeit me als Zeeuwen Nederlands proberen te praten. Je hoort dan nog altijd aan die intonatie waar ze vandaan komen. Vanaf mijn veertiende ga ik naar het carnaval in 's Heerenhoek. Samen met mijn neef huren we dan een onderkomen in de buurt, of we logeren bij familie. Afgelopen jaar ben ik zelfs geridderd door de prins omdat ik al vijfentwintig jaar verkleed ga in een beren-outfit. In Kwadendamme gebeurde vroeger ook altijd wel wat. Er waren veel verenigin gen en clubs. Ik hielp bijvoorbeeld mee met de organisatie van wielerwedstrijden. Bal, Priem, Raas: ik kende ze allemaal. Nu ga ik af en toe ook nog naar evenementen in Zuid-Beveland. Gewoon om wat mensen van vroeger tegen te komen en bij te praten. Ik denk dat als mijn kinderen het huis uit gaan, ik terug ga. Lekker wonen op het platteland, mid den in de klei waar je met een hamer en een beitel door heen moet. In Baarn glipt de grond zo door je vingers. 5 Zeeuws Tijdschrift 5-6/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 7