De karabiniers van Cort Heyligers doorwaden het Kreekrak bij fort Bath tijdens een hevig onweer. Prentenkabinet van het Rijksmuseum Amsterdam. Uit: P.J. Aarssen, Rilland, Bath en Maire in de loop der eeuwen. de zeegaten aan. Lodewijk kreeg de schuld van alles en werd gedwongen om af te treden. In 1809 werd al het land ten zuiden van de rivier de Waal bij Frankrijk inge lijfd, het jaar daarop gevolgd door een algehele inlijving van ons land. Tot gouverneur werd de Fransman Lebrun benoemd. Als reactie op de Engelse raid van 1809 begon Napoleon met de verdere versterking van de Scheldemonding. Bij Breskens werden de forten Impérial en Napoléon gebouwd. De vesting Vlissingen werd verbeterd. Ook werd rondom de stad een 'kringstelling' aangelegd, die bestond uit twee redoutes en drie kroonwerken. De for ten Rammekens, Bath en de vesting Veere werden opge knapt. De meer stroomopwaarts liggende forten Lillo en Liefkenshoek werden eveneens versterkt en dichter naar Antwerpen toe werden de forten Ferdinand en Jean Bart aangelegd. Ook de vestingwerken van Antwerpen werden versterkt en uitgebreid. In mei 1810 kwam Napoleon in gezelschap van aarts hertogin Marie-Louise persoonlijk de vestingwerken langs de Schelde bezoeken. Op 9 mei 1810 kwam Napoleon in Middelburg aan. Toen burgemeester Schorer de keizer de sleutels van de stad aanbood, weigerde hij die. Napoleon meende dat Middelburg in 1809 voor de Engelsen de deur wijd open had gezet. Dit was echter niet zo. Wel waren er op 30 juli 1809 met de Engelse veroveraars onderhande lingen gevoerd over capitulatie en maatregelen getroffen voor de levering van levensmiddelen. Op 1 augustus 1809 trokken 600 a 700 man Engelse infanterie en 150 man cavalerie Middelburg binnen. De Burgerwacht werd gedwongen de wapens op het stadhuis in te leveren. De Engelse officieren werden bij burgers ingekwartierd, de soldaten werden ondergebracht in kazernes. Nadat Napoleon overtuigd was dat het hier om een misverstand ging, draaide hij bij. Sinds 26 april 1810 was de provincie Zeeland bij het departement der beide Nethen (twee Belgisch-Brabantse riviertjes) gevoegd onder de naam arrondisement Middelburg. Bij Keizerlijk Decreet van 15 mei 1810 kreeg Zeeland de status van departement en ressorteerde recht streeks onder Parijs. De naam van het nieuwe departe ment luidde Bouches de l'Escaut. Na de slag bij Leipzig in oktober 1813 begonnen de Fransen zich uit ons land terug te trekken. In januari 1814 werden ook de Zuidelijke Nederlanden door hen verlaten. Napoleon werd verbannen naar het vlakbij de Italiaanse kust gelegen eiland Elba. Nog eenmaal keerde hij terug om de Franse troepen aan te voeren. De slag bij Waterloo op 18 juni 1815 was het eindpunt van zijn car rière. De veldslag luidde definitief het einde van de Franse heerschappij over Europa in. De tocht van Cort Heyligers Op 30 juli 1809 landden de Engelsen onder het opperbe vel van Lord Chatham, een oudere broer van William Pitt, op Walcheren. De invasievloot bestond uit 37 linie schepen, 30 fregatten, 84 kleine oorlogsvaartuigen en ongeveer 150 transportschepen. Er waren 38.000 man landingstroepen en 144 stukken belegeringsgeschut aan boord. Volgens De Vos en van Lennep waren er 150 stuk ken geschut aan boord. Zuid-Beveland werd bezet en voor Vlissingen werd het beleg geslagen. Het doel van de Engelse expeditie was het uitschakelen van de Antwerpse marinehavens om de Fransen op die manier ervan te weerhouden een 12 Zeeuws Tijdschrift 2000/1

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 14