Generaal Cort Heyligers. De hoofdrolspeler van deze bijdrage, Gijsbertus Martinus Cort Heyligers, werd op 26 juli 1770 te Heusden geboren. Van 1786 tot 1787 was hij vaandrig in Nederlandse dienst. Vanwege zijn patriottische gezindheid moest hij in 1787 de wijk nemen naar Frankrijk. Door Pruisen werd name lijk het regime van stadhouder Willem V weer hersteld. In 1795 keerde hij terug naar de inmiddels Bataafse Republiek waar hij kapitein werd bij de Jagers. In de garde van koning Lodewijk Napoleon klom hij op tot kolonel en generaal-majoor. Van 1910 tot 1814 was hij in Franse dienst. Toen hij de dienst verliet had hij de rang van luitenant-generaal. In 1815 keerde Cort Heyligers terug in Nederlandse dienst en werd hij Commanderend Generaal en Inspecteur in het 2e Groot Militaire Kommando. Op 7 juli 1829 werd hij commandant van de ie Divisie Infanterie, waarna hij op 26 oktober van het volgende jaar het oppertoezicht over de volkswapening kreeg. Sinds maart 1831 was hij Commandant der Marsdivisie, in september van dat jaar omgedoopt tot Reserve Divisie. Bij zijn pensionering in 1838 werd hij bevorderd tot Generaal der Infanterie. Hij is op 16 november 1849 te Diepenveen bij Deventer overleden. Tijdens zijn leven heeft hij voor zijn optreden verschillende onderscheidingen ontvangen: Ridder van het Legioen van Eer en Kommandeur van de Militaire Willemsorde en de Nederlandse Leeuw. In het boek van De Roo van Alderwerelt Geschiedenis van het Zevende Regime Infanterie wordt Cort Heyligers afgeschilderd als besluiteloos en slap. Ook Generaal Knoop deelde deze mening in zijn Krijgsgeschiedkundige Geschriften. Nadere beschouwing van de krijgsverrichtin gen van Cort Heyligers heeft echter geleerd dat dit abso luut niet het geval is geweest. Heel vaak speelde hij ech ter de tweede viool en haalde hij zich de woede van zijn superieuren op de hals door zijn vaak eigenwijs optreden. In Bergen op Zoom is er een kazerne naar onze 'held' vernoemd: de Cort Heyligerskazeme. Zijn verdiensten hiervoor liggen niet enkel in Bath. In Italië, Rusland en in Nederland heeft hij belangrijkere daden op zijn naam staan. Van 1810 tot 1812 vocht hij als generaal-majoor in Italië onder Napoleon. Hier toonde hij zich een meedo genloos krijgsheer in de guerilla-oorlog tegen de rovers benden in de Romagna. Volgens sommige bronnen zou hij gedurende de veldtocht in Rusland bij Krasnoë de achterhoede van het Napoleontische leger hebben beschermd door zijn soldaten in carrévorm op te stellen. Ondanks zijn moedig optreden werd hij door de Russen krijgsgevangen genomen. Tijdens de Tiendaagse Oorkonde uit 1938 waarin de naam van Cort Heyligers aan de kazerne te Bergen op Zoom gegeven wordt. In de tekst van de oorkonde worden zijn voor naamste heldenda den vermeld. SXSTJ ccucj&um# vrrarBJz: '/SC) Veldtocht, die van 2 tot 12 augustus 1831 duurde, bleek hij een uiterst bekwaam bevelhebber te zijn. Hij slaagde erin door omzichtig en actief optreden met afgematte en terneergeslagen soldaten en onervaren officieren dwars door opstandig gebied heen te trekken met een mini mum aan verliezen. Noot 1. Zie aflevering I van deze reeks in Zeeuws Tijdschrift 47(1997)1, 29) Bronnen Korte levensbeschrijving en enkele wapenfeiten in Nederlandse dienst van de Luitenant - Generaal van het Wapen der Infanterie Gijsbertus Martinus Cort Heyligers, Bergen op Zoom 1989. Carasso, D. Helden van het vaderland. Onze geschiedenis in ïgde- eeuwse taferelen verbeeld, Amsterdam 1991. Dunk, Th.H. von der, De stichting van het fort en de kerk van Bath, in: Historisch Jaarboek voor Zuid- en Noord-Beveland 24, Goes 1998. Gijsberti Hodenpijl, C.F. Het bezoek van Napoleon I en Marie Louise aan Zeeland in 1810, Middelburg 1995. Riemsdijk, W. van, Gijsbertus Marinus Cort Heijligers. Generaal der Infanterie 1770 -1849, in: De Waterschans (1996)3, De Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom. Stockman P. en P. Everaers, 'Versterckt Zeeland', Middelburg I999- Militaire Kaart van het Koninkrijk der Nederlanden. Ministerie van Oorlog. Gegraveerd door het Topografisch Bureau in 1848. Schaal 1:25000. Verwey G. Geschiedenis van Nederland, Amsterdam 1976. Met dank aan P. Everaers te Ter Hole voor de correctie en aan luite nant-kolonel W. P. van Riemsdijk uit Bergen op Zoom voor het bezor gen van een drietal afbeeldingen en verschillende belangrijke gege vens. 15 Zeeuws Tijdschrift 2000/1

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 17