volgens de Nigeriaanse ambassadrice 'een belangrijk werktuig in de diplomatie tussen landen'. Voor galeriehouder Robert Cöhrs is kunst vooral iets waar je naar moet kijken. Zijn galerie is van elke overbo dige opsmuk ontdaan en tegelijkertijd zo huiselijk en intiem dat kunstwerken er volledig tot hun recht komen. De galeriehouder wil graag dat het werk wordt gezien en bekeken, niets meer en niets minder. Toevallig in Zierikzee Robert Cöhrs (51) is min of meer toevallig in Zierikzee beland. Op een mooie zomerdag, zittend op een terras zei hij tegen zijn partner 'het is hier mooi, hier wil ik wonen'. Eveneens door een zeker toeval begon hij de galerie aan de Beddeweeg. Affiniteit met kunst had hij al langer. Zo treedt hij op als agent van kunstenares Birgit S tigter uit Apeldoorn. Als filmmaker heeft hij zijn hele werkzame leven al in beelden gedacht. Internationaal georiënteerd is hij ook, met een vader die voor Shell werkte over de hele wereld. Robert werd geboren in Samarinda op Borneo, bracht zijn jeugd door in Nigeria en woonde geruime tijd in Willemstad op Curapao. Hij bezocht de Filmacademie in Londen en maakte grote bedrijfsproducties, documen taires en commercials. Tot een ziekte hem zijn eigenlijke vak ontnam. Nu is hij galeriehouder in Zierikzee en biedt hij ruimte aan allerlei kunst, kunstvormen en kunstenaars die zijn pad kruisen. Zo is het ook gegaan met True Colours of Nigeria. Het idee voor deze tentoonstelling is afkomstig van Lisa van Viegen uit Vlissingen. Haar werkgever - een handelsfir ma die zaken doet met en in Nigeria - bezit een grote col lectie Nigeriaanse kunst. Ze was erg onder de indruk geraakt van het werk. Ze opperde het idee voor een ten toonstelling en Robert Cöhrs was meteen enthousiast. Ook al omdat het om werk uit Nigeria ging, een land dat hem nog altijd na aan het hart ligt. De expositie sluit naad loos aan bij zijn plan om ruimte te bieden aan niet-wes- terse kunst. Hij is vast van plan om er een soort handels merk van zijn galerie van te maken. Beddeweeg Zierikzee: hedendaagse kunst uit binnen- en buitenland. Kunstzinnige recycling Alex Nwokolo is de meest bekende van de kunstenaars die zijn vertegenwoordigd op de tentoonstelling in Zierikzee. Nwokolo (1963, Lagos) kreeg zijn opleiding aan de Poly technische school van Auchi ['the famous colour school'). In 1991 studeerde hij daar af met een bijzondere onder scheiding voor tekenen. Momenteel volgt hij aan de Uni Links Robert Cöhrs, naast hem burgemeester Asselbergs en de cultureel attaché van Nigeria. Rechts mevrouw Olatokunbo Awolowo Dosumu, ambassadrice van Nigeria. versiteit van Benin een opleiding tot Master of Fine Art. In tegenstelling tot veel van zijn landgenoten exposeerde hij al vaak in het buitenland, dat wil zeggen in het voor malige koloniale moederland Groot-Brittannië. Onder scheiden is hij ook al. Met de US Ambassador's Prize for artistic achievement in painting (1991), bijvoorbeeld. Zijn recente werk, waarvan ook voorbeelden te zien zijn in Galerie Beddeweeg, is een vorm van kunstzinnige recycling of reïncarnatie, zoals de kunstenaar het noemt. Nwokolo verzamelt allerlei stukjes (afval)hout, oude kwasten en doosjes, beschildert ze en bevestigt ze op zijn doeken. Dat levert wonderlijke voorstellingen op, met verwijzingen en knipogen naar traditionele beelden van Afrika. In een begeleidende brochure bij een recente tentoonstelling heeft hij het zelf zo omschreven: ...These bits of wood do not attract our attention. We walk past them everyday; they are subjected to harsh environ mental conditions, waiting to rot into history. My intention is to rewrite their history. To give them new life. To create new and vibrant meaning from this nothingness Nieuw en levendig is zijn werk zeker. En ook dat van de andere vier Nigeriaanse kunstenaars. De tentoonstelling in Zierikzee, die zeker nog tot 1 april loopt en mogelijk nog wat langer, is een absolute must voor liefhebbers van hedendaagse Afrikaanse kunst. Het is ook een aanrader voor iedereen die meent dat Zeeland op dit gebied weinig te bieden heeft dat de moeite waard is. Expositie True Colours of Nigeria. Werk van Alex Nwokolo, Tolewewe, Kainebi, Isaac Willie en John Prince. Galerie Bedde weeg, Beddeweeg 1 Zierikzee. Geopend woensdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur, donderdag (koopavond) tot 20.00 uur. Eventueel op afspraak, telefoon om - 416410. 17 Zeeuws Tijdschrift 2000/1

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 19