WATER RONDOM EN VLEUGELS Briefwisseling tussen ™?|Adriaan Viruly Johanna Kruit :3S5 7 (ongedateerd) Lieve Johanna, Bedankt voor je goed nieuws! Ik had net de radio aangehoord en de ochtendkrant gelezen, en toen kwam jouw brief uit de zo heel andere wereld van de poëzie, die dan toch blijkbaar ook bestond. Misschien zullen ze later - als er dan tenminste na veel slimme kernsplitsing en kernfusie nog ergens enkele 'ze' zullen bestaan, - aan onze periode terugdenken als aan de baldadige, onthutsende tijd, waarin goed nieuws als géén nieuws be schouwd werd zodat TV, radio of kranten het meestal maar weglieten. De gedachte, om de menselijke gemoederen dagelijks, ja uurlijks liever te gaan benauwen met vakkundig geselecteerde rampen en bedreigingen, kan, zo zal men dan zeggen, alleen maar opgekomen zijn in vulgaire, van mensenliefde gespeende geesten. Jouw brief bracht echter wel veel goed nieuws en je manier, om dat te verspreiden, zie ik als een goede. Want in alle nuchterheid betekent natuurlijk een bezield ver tonen van vrije golven of meeuwen aan daarvoor tot nog toe blinde mensen veel en veel nuttiger nieuws dan wat zo'n NOS of ANP zo graag mededeelt over gevange nen in Afghanistan of Libië of over een vliegramp of corruptie in Nicaragua Het verdrietige is, dat 'de mensen' bijna overal en altijd sensationeel slecht nieuws over agressieve, hebzuchtige, emotionele daden gretiger wilden opnemen dan het goede over meeuw, bloem of zeewind. Dat tot je te laten doordringen, zoals jij, is nu juist de kunst, ik bedoel de Kunst. Ach, die mensen! Wat moeten de dichters met hen, en omgekeerd? Een vreemd iets, hoor, dat dichten van nog enkelingen in nog wat stille reser vaten, hier en daar. Wat is tijdens ons fin de siècle een dichter? Dat is iemand, die ergens dichter-bij is. Dichterbij wat dan? Wie dat duidelijk en concreet uitgelegd wil hebben, moeten wij opgeven als een hopeloos geval. Vermoedelijk is hij een intellectueel en verder niets. En wat is nu een intellectueel, die verder niets is? - behalve dan een onmisbare in de moderne mensenwereld? En hoe misbaar lij- De brief is begin januari 1983 geschreven. 25 Zeeuws Tijdschrift 2000/1

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 27