Kortom, ik las je brief met plezier, wat een zekere verrassing betekende, omdat ik tegenwoordig bij leesstof zo vaak verveeld bedenk, dat ik hetzelfde in de laatste zeventig jaren al zo vaak en dan ook nog beter gelezen heb. Al die herkauwende schrijvers! Liever ben ik de laatste jaren naar sprekers gaan luisteren. Maar dat komt, doordat mijn oude trommelvliezen me thans regelmatig veel boeiender dingen doen verstaan dan die de mensen werkelijk zeggen. Meen echter niet, dat met dit soort begoocheling mijn belangstelling voor jou persoonlijk begonnen is. Want toen je in Brugge je gedichten voorlas, had ik, misschien nogal onvoorzich tig op een avond van moderne poëzie, mijn' gehoorapparaat er maar weer eens voor een keertje ingedaan. Na de lezing van je brief zie ik je nu staan op een duintop bij Valkenisse, weg gefietst uit je dorp. Sta je te spelen met zeven woorden, die op en keer misschien, als je geluk hebt en ijverig bent, kunnen uitgroeien tot een vers? Ik zie je naar Walcheren kijken. Maar weet je wel, wat je ziet? 'Mijn eiland heeft water rondom en vleugels', denk je dat? Dat is dan een poëtische waarheid, die jij kunt zien van je duintop. Maar nuchtere burgers zullen die nergens zien en beweren, dat Walcheren al lang aan Zuid-Beveland vastzit en dus geen water rondom meer kent, terwijl er van vleugels-hebben zelfs totaal nooit sprake geweest is. Zodat ze je niet goed wijs zullen achten. Nu, dertig jaren van wereldvliegen hebben mij tot een inter nationaal eilandkundige gemaakt en dat geeft me het recht om jouw waarheid hoger dan het hunne te verklaren. Ik ben voor het Walcheren dat voor jou het ware is, ook al verschilt het hier en daar van het mijne. Op een dag wil ik eens mijn plicht gaan doen en mijn landgenoten van mijn Walcheren vertellen. Ik zal zeggen: mensen, ik heb goed nieuws voor U. Er is binnen Nederland namelijk een droomeiland voor U bereikbaar. Weliswaar zijn in veel gedichtenbundels droomeilanden toegankelijk, maar die bundels zijn duur. Die kosten al gauw twintig gulden. Er bestaat echter één boekje, dat als de beste bundel tot de droom kan voeren en dat maar Fl. 4,25 kost. En dat nog gemak kelijker begrijpbaar is ook. Spoorboekje heet het. Daaruit zal U blijken, dat ieder van streek geraakt mens in ons koninkrijk de hele dag door ieder uur een trein kan vinden, die hem uit zijn streek naar Walcheren kan voeren. Als U daarmee Bergen op Zoom gepasseerd bent (waar de duurdere bundels van Johanna Kruit uitgegeven zijn) zult U Zeeland in rijden. Even later, na voortsnellen over een brede drooglegging, die deze Johanna met 'water rondom' verward heeft, zult U midden in een stad, die Middelburg heet, een Lange Jan naar de hemel zien wij zen. Dan bent U Er. Dan zal die gelukzoeker op jouw en mijn eiland zijn. Jij was er veertig jaar geleden jong en je weet het: dat jeugdeiland van je is niet overal goed herkenbaar meer. En ik weet het: dat eiland van mij van zeventig jaren her, is al bijna overal verdwenen. Maar even zo goed is die treinreiziger Er dan aangekomen. En als hij Er net als wij langs de stranden gaat lopen, kan hij daar net zo goed als wij door de rijke eeuwigheid van een zichzelf trouw gebleven beeld wandelen. Het zal mij niet verwonderen, als hij dan voor het poëtisch Spoorboekje met zijn vele reis mogelijkheden naar de menselijke waarheid en waardigheid nog meer dankbaar heid gaat voelen dan voor de verzamelde poëzie van Shakespeare, Petrarca, Goethe, Johanna Kruit of hoe ze allemaal heten. Hij moge die kans grijpen. Ik hoop, dat wij hem op een duintop zullen zien zitten nadenken, wanneer wij binnenkort nog eens zo'n wandeling als onze eerste zullen maken... lopend langs de zee als Strand bij Valkenisse. Foto H. Barentsen. 27 Zeeuws Tijdschrift 2000/1

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 29