ZEEUWS ''Vf w *e> Ha e6 Jaargang 50 nummer 1, 2000 Redacti e Jan van Geelen, Peter van Houte, Karen Kroese, Henk Postma, Paul van der Velde (hoofdredacteur), Francisca van Vloten, Dick van der Wouw Adres redactie Postbus 503, 4330 AM Middelburg tel 0118 - 631051, fax 0118 631054, redactie@zeeuwstijdschrift.nl Abonnement Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt zes keer per jaar. De abonnementsprijs bedraagt 60 franco per post. Opzegging dient schriftelijk te geschieden een maand voor het einde van het lopende jaar. Bestuur Stichting Zeeuws Tijdschrift W.T. van Gelder (voorzitter), G.C.L.M. de Kok (vice-voorzitter)A.J. de Visser (secre taris), B.P. Carol (penningmeester), P. Berrevoets, C.F. Bos, A.L. Oosthoek Adres bestuur en administratie Postbus 330, 4330 AH Middelburg vormgeving Pharos M. van Hootegem Druk Vink Offset, Axel ISSN 0166-5154 Subsidiegever Provincie Zeeland adverteerders Dow Benelux N.V., Koninklijke Zeelandia H.J. Doeleman b.v., Zeeland Seaports, Verbrugge International b.v., Provinciale Zeeuwse Courant, Vink Offset, Fabery de Jonge, Delta Nutsbedrijven NV, de Drukkery, bas mar de jager b.v., Mannaert, Total Raffinaderij Nederland N.V., Eerste Zeeuwse Autogarage Blaas, Van Cadsand B&O Center, Boekbinderij van de Woestijne b.v., De Stoutenbeekgroep, Drankenhandel Wauters BV. 2000 Zeeuws Tijdschrift 2 De republiek der Negatie 3 Cokes! Het brandend hart gedoofd Karen Kroese was op 27 januari aanwezig op de première van Cokes! tijdens het Internationaal Film Festival Rotterdam. Cokes! is een documentaire van P.J. Smit over de sluiting van de cokesfa- briek van de Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation. In de elfde jaargang (1961) van dit tijdschrift feliciteerde de toen malige redactie-secretaris M.C. Verburg de fabriek op haar vijftig ste verjaardag. Dat was niet onbegrijpelijk voor een Delta-boy die de Cokes terecht zag als de pionier van de zware industrie in Zeeland. De sluiting van de Cokes is een direct gevolg van het economische globaliseringsproces. De gevolgen daarvan zijn in Zeeland (ook met de sluiting van Philips in Terneuzen) dui delijk voelbaar. De dienstensector wint in onze provincie snel aan belang. 9 Anno 1809. De tocht van Cort Heyligers naar Bath In de vijfde aflevering van Historische olieverfschetsen van Zeeland bekijkt Paul Stockman of de olieverfschets van Karei Frederik Bombled over de tocht van de in Franse dienst werkende Nederlandse brigadegeneraal Cort Heyligers naar Bath met de werkelijkheid strookt. Deze tocht speelde zich af tegen de ach tergrond van de grootscheepse Engelse militaire invasie van Walcheren in 1809, die tot doel had de marinehaven van Antwerpen die onder Frans gezag stond, te vernietigen. Dat plan mislukte en leidde tot de versterking van de forten langs de Schelde. 16 Ware kleuren in Zierikzee Peter van Houte bezocht de tentoonstelling True Colours of Nigeria' in Galerie Beddeweeg in Zierikzee. Afrikaanse kunst begint langzaam in het Europese galeriecircuit door te dringen. Afrikaanse restaurants spelen daarin een voortrekkersrol zoals het in Amsterdam gevestigde restaurant de Kilimanjaro, waar regelmatig tentoonstellingen van 'onbekende' Afrikaanse kunst te zien zijn. Robert Cöhrs, de eigenaar van Galerie Beddeweeg, deed al eerder van zich spreken met tentoonstellingen van Lucebert, Jan Cremer en Birgit Stigter. Afbeelding voorkant: Cokes! Foto Pieter jan Smit.

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 2