nkow, achter Ali is Jan van Geelen nog net te zien, Gerdi Preger, Peter van Houte, Dick van der Wouw en Paul van der Velde, vrouw Janine bij aanzitten. De matte glans van damast, de ingetogen flonkering van kristal en de nog lege borden en glazen vervullen ons met welbevinden èn onrustige verwachting. Het menu onder een goed servet overbrugt de stilte tussen de gasten en bindt ons voor deze avond. Het is een Zeeuws en Vlaams menu dat de loftrompet over onze provincie steekt - alleen de dranken komen van verder weg. De entree is een mousse van kreeft, mossel en oester, waarbij toast, boerenboter en zeekraal uit de Oosterschelde assistentie verlenen en bedding geven. Pure smaak, die je je herinnert en die je op vele momenten weer zou wil len oproepen. Daarbij komt een elegante St. Veran 1996 in onze glazen, koel van smaak, sterk van bodem. Het gesprek waaiert door het eten heen: over een hangbuik zwijntje dat vandaag is doodgegaan, over Zeeland, namen en dingen, zoals je daar met elkaar aan tafel over praat, maar niet verder over rapporteert. Daarna is er lamsbouillon met paddestoelen, water kers en calvados, opgediend uit een terrine, zoals dat hoort en waarbij een tweede bord altijd tot de mogelijk heden behoort. Wij genieten en onze ogen en papillen laten zich strelen door de wild ogende paddestoelen uit Zuid-Beveland. Terwijl de St. Veran ons geen moment verlaat - wij zouden hem anders ook node missen - komen de 'Grijze garnalen op een bed van witte koolbladeren met citroen dressing en cocktailsaus' als vierde zeevrucht ter tafel. De echte, normale garnalen van bij ons worden vanaf de Oosterschelde tot ver in België grijze garnalen genoemd. Hoewel de zee soms grijs zal zijn. liggen ze in hun fletse steenrood-roze onschuld voor ons: wij vinden het zeer aangenaam. Na deze frivoliteiten komt de hoofdschotel: 'Lamsbout met gebakken witlof en ui Gebakken aardappelen, toma ten-uiensaus en knoflooksaus Sla friser la cinquantaine'. Deze wordt met plezier binnengebracht door de kok van de avond, André IJsebaert, die met al zijn ongedwongen jovialiteit van gestalte en aard niet kan verhelen dat hij met liefde kookt, dat wil zeggen met toewijding, verstand, geduld, smaak en vrolijke eenvoud. Deze geniale, of liever lekkere warme kok vertelt dat het lam uit Clinge komt, en dat de tomaten-uiensaus als idee uit een shoarmazaak stamt, maar naar eigen inzicht is opgebouwd. De lams bout is zacht, maar met de juiste weerstand, geurig en smakelijk. Ook de gebakken aardappelen zijn door hun perfecte eenvoud een genoegen. De gastheer laat nu de Poupille Cötes de Castillon 1996 in onze glazen toe. Wij proeven en sluiten direct vriendschap met deze ongekun stelde kameraad van allure: soepel, alom onnadrukkelijk aanwezig, een goed gevoel. De gesprekken gaan dieper: hoe was onze jeugd, hoe zullen we over twintig jaar zijn, wat willen we eigenlijk. Han Deij praat over zijn werk en opvatting over kunst. Hij staat laconiek maar scherp artistiek in het heden, met daarbij 33 Zeeuws Tijdschrift 2000/1

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 35