EIGENLIJK NIET KAN BESTAAN SCHOON H El M tUestmalle dagsfeestje eens een opmerking weg over de lange duur van een bouwprojekt in Middelburg. De hele winter had een grote aannemer over een restauratie zitten keutelen. Nou, ik kreeg van de gastheer toch de wind van voren! Is de column dan nog nooit geprobeerd in Zeeland? Wel zeker! Van der Veeke uit Terneuzen heeft jarenlang z'n pen aangeslepen voor een column in Ballustrada. Lees dat blad. Dat wordt nog eens wat met die jongen. In het verleden zijn kolommen van het Zeeuws Tijdschrift gevuld door de heer Teunis, The angry old man. Ook Haanman heeft het een tijdje geprobeerd. En ik dacht met succes! Maar net als met schaken en droogzwemmen geldt: een column is een zaak van doorzetten. De eerste vijftig zijn voor de vuilbak. U en ik hebben dus nog een poosje te gaan. In ons aller Lijfblad, de PZC komt geen column voor. De rubriek 'Almanak' staat op eenzame hoogte, maar is een heel ander genre, een soortje apart. Het gezag van het woord speelt inzake de column een hoofdrol. De zaak is deze: al wat in Zeeland is gedrukt of geschreven, staat voor de volle waarheid. In het gedrukte wordt immers de Hogere Waarheid vertegenwoordigd, zoals die zich ook door het Grote Boek aan de mensheid openbaart. Welnu, het gezag van het Gedrukte Woord is er zo ingeramd zou Bilius uit Veere zeggen, dat aan alle drukwerk een bijzonder gezag wordt gehecht. Zeker als het in kolommen wordt gedrukt zoals in dit tijdschrift. Een column kun je ook spreken. Onze Commissaris is daarvan een goed voorbeeld (PZC 8 januari 2000) Hij stipt een controversieel punt aan: had de bestrijding van de millenniumbug nou echt zoveel moeten kosten? Hij wijst burgemeester Mandos terecht. Die vindt van niet. En hij neemt zelf een onafhankelijke positie in. Of hij ook gelijk had? Kijk, Mandos moest natuurlijk weer eens voor z'n broek hebben. Maar persoonlijk denk ik dat de millen nium-wisseling meer in handen was van de computer-maf- fiosi dan gewoon ouderwets en degelijk van Vadertje Tijd. Angst, schroom, kinnesinne, achterklap, vooringenomen meningen, de zachtheid van de appelmoes, allemaal fac toren die de Zeeuwse column in de weg staan. Maar zijn die elementen niet evenzeer aanwezig in andere provin cies? Met andere woorden: wat maakt Zeeuwse kinnesin ne nu tot een Zeeuwse eigenaardigheid? Wat is precies de gestalte van Zeeuws gezag? We zullen er in de komen de nummers van dit prachtblad meer van horen. Een glas Trappist Westmalle, Dubbel of Tripel, en een portie Trappistenkaas. Dat is degustatie op hoog niveau. (Irjppis* 35 Zeeuws Tijdschrift 2000/1

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 37