Signalementen samenstelling Jstl V3TI Gcclcn Lbx de Meester en Ernst Jan Rozen- daal Rijden door de nacht. Onderweg met Bief. Uitgeverij De Drulckery, Middelburg 1999. ISBN 90 70 174 456, 120 blz., 22,5 x 22,5 cm, 29,90. Ernst Jan Rozendaal (tekst) en Lex de Meester (foto's) geven een beeld verhaal (80 foto's en ruim 40 blad zijden tekst, ook met de teksten van liedjes) van deze in 1992 opgerichte en nu zeer populaire muziekgroep. De vier man sterke band wordt af zonderlijk per persoon en als geheel geportretteerd door interviews en re portages over hun 'werk'. Het geheel is vlot en direct geschreven en geeft veel, ook feitelijke, informatie. Levendige beelden van een Zeeuwse popgroep die er plezier in heeft hoge ogen te gooien. Jan Bruijns, Trekpaarden in Zeeland. Opkomst en ondergang van het Belgische trekpaard in de Zeeuwse landbouw. De Koperen Tuin, Goes 1999. ISBN 90 72138 98 8,112 blz., 16,5 x 24 cm, geb., 24,90. De auteur geeft in zijn voorwoord deze uitgave de volgende kenschets mee: 'Het geeft een algemeen beeld, een verkenning, grotendeels geba seerd op bestaande literatuur, aange vuld met eigen bronnenonderzoek.' In zijn Inleiding omschrijft hij de inhoud: 'Dit boekje gaat over de ge schiedenis van dat geliefde zware landbouwpaard in Zeeland. Een ver haal over de opkomst en ondergang van het zware trekpaard in een pro vincie, waar de fokkerij zich ontwik kelde dankzij de zuiderburen; waar men op den duur met eigen fokpro- dukten geweldig naar voren kwam.' De opkomst en ondergang van de trekpaardenfokkerij in Zeeland, circa 1900-1960, wordt vlot en boeiend in beeld gebracht: de opmars van het Bel gische trekpaard via Zeeuws-Vlaan- deren in heel Zeeland. In 1920 telde Zeeland 36000 paarden, in 1978 nog 400. Wanneer men de wat rommelige opzet voor lief neemt, vindt de geïn teresseerde en liefhebber in de basis tekst en de kaders waarmee deze is gelardeerd een warreling van feitelijke informatie. Hierbij wordt uitgebreid gebruik gemaakt van bestaande lite ratuur, die altijd correct wordt ver antwoord. Ruim veertig illustraties verluchten dit sympathieke boekje, waarvan de redactie, gegeven een aantal zet- en spelfouten, zorgvuldiger had gemoeten. Albert Goeman, Een bord snert en andere vertelsels uut 't Zeeuwse. De Koperen Tuin, Goes 1999. ISBN 90.72138.97.X, 112 blz., 16,5 x 24 cm, ing- 24.90. Deze bundel bevat 37 verhalen, ge schreven in het Yeses dialect, een variant van het Zuid-Bevelands. Jan Zwemer presenteert in een voor woord de auteur (geboren Yesenaer, los werkman, melkboer, slijter) en deelt diens verhalen in als volgt in: 'Het eerste deel van het boek, "ver telsels rond de oesterpitten", gaat over de aspecten van Yerseke die met de waterkant, met de Oosterschelde te maken hebben. Het tweede deel, "vertelsels rond de buuzekachel", roept de sfeer op van het traditionele agrarische Zeeland, waarin zich trou wens al in de jaren dertig allerlei ver anderingen beginnen voor te doen. Het derde en laatste deel, "vertelsels rond de barbecue", herbergt Alberts verhalen over de laatste tientallen jaren van de twintigste eeuw.' Een klein document in onvervalst Zeeuws dialect, verhalen 'soms mie een glim lach aare mie een grimlach'. F. van der Ploeg en C.E. Zonnevylle-Heyning, Brave koppen en gladde aengesigten. Stichting Zeeuwse Katernen, Middelburg 1999. ISBN 90-74517-08-0, 176 blz., geb., 21 x 27 cm, 49,50. In de serie Grote Zeeuwse Katernen verschijnen kunsthistorische studies die betrekking hebben op het kunste naarsleven in Zeeland. De ondertitel van 'Brave koppen maakt duidelijk waarom dit boek als tweede publi catie in deze reeks verschijnt: De Goese schutters en hun schilders: C.W. Eversdijck, W.C. Eversdijck en P. Peuteman. In enkele zinnen van de Inleiding leest men de aanleiding tot en uitgangspunt voor deze studie: 36 Zeeuws Tijdschrift 2000/1

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 38