'In het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland in Goes bevinden zich tegen woordig vier zeventiende-eeuwse groepsportretten van Goese schut ters. Tot ver in de vorige eeuw bezat de gemeente nog dertien andere stukken. In 1864 werd opruiming gehouden. Alle zeventien schutters stukken werden op een veiling ver kocht. Vier van de zeventien schilde rijen zijn via een omweg in Goes teruggekomen. Een uitgebreide zoek tocht naar de overige stukken heeft twee en een halve treffer opgeleverd: twee stukken werden respectievelijk in Frankrijk en Duitsland terugge vonden. Van een derde schilderij blijkt alleen een foto uit het begin van deze eeuw bewaard gebleven Hoofdstuk 1 (16 blz.), 'Schutters en schutterijen in Goes', behandelt de geschiedenis: eerste vermelding in 1359, opheffing in 1798. Hoofdstuk 2 (22 blz.) gaat over 'De schuttersho ven en hun inrichting'. Hoofdstuk 3 (26 blz.) bespreekt de Goese schut tersstukken, geschiedenis en kunst historische aspecten. Het vierde hoofdstuk (22 blz.) handelt over 'Het zilverbezit van de Goese schutterijen'. Het laatste hoofdstuk gaat over de drie, allen ook in Goes geboren schilders C.W. en W.C. Eversdijck (1583-1649 en 1616/1620-1671) en P. Peuteman (1641-1698): biografie en oeuvrebe- schrijving. Daarna volgen de oeuvre- catalogussen van deze drie. Brave koppen en gladde aengesigten. is een belangwekkende studie, die uit munt door beknoptheid en heldere schrijftrant, terwijl diverse verant woordingen, een bibliografie, meer dan 300 noten en een register het geheel degelijk completeren. Deze uitgave, mede mogelijk gemaakt door een aantal subsidiegevers, is verder een lust voor het oog door de fraaie uitvoering, met ruim 130 afbeeldin gen, waarvan tientallen in kleur, som mige over twee bladzijden. Peter Verton, Leendert van der Weele. Wachter van de Zeeuwse stromen. Verton Publicaties Curasao, 1999. 120 blz., ing., geïll., 24,50. Verkrijgbaar bij Boekhandel De Vries, Havenplein 14, 4301 CB Zierikzee, tel. om - 412674, bij mevrouw H.M. Verton - van der Weele, Havenkade n, 4311 BA Bruinisse, tel. om - 481481 en bij Atheneum Boek handel in Amsterdam. Waardoor kan een boek interessant zijn en boeien? Waarom krijgt men soms bij het lezen van een boek tra nen in de ogen? Op beide vragen zijn gelukkig alleen maar subjectieve ant woorden te geven. Vooral de laatste vraag hield mij bezig bij het hierbo ven vermelde boek. Het is een sim pel gedenkteken, zoals men die meer en meer, onverwachts, langs (grote) wegen en in verraderlijke bochten ziet staan. Ze intrigeren en maken ver drietig, hoewel ze in hun simpele nie tigheid nauwelijks opvallen. Immers ze zijn niet te ontkennen door het (noodlottig) verhaal van een mens dat er in besloten zit. Leendert van der Weele, geschreven door zijn kleinzoon, behelst het verhaal van een man (1882-1975) van eenvoudige afkomst, geboren in Brouwershaven. Hij trouwde voor de eerste maal in 1909 en ging in 1923 in Bruinisse wonen. Na de dood van zijn vrouw in 1929 voedde hij alleen zijn drie dochters (respectievelijk geboren in 1911, 1912 en 1917) op. Hij trouwde opnieuw in 1941 en na de dood van zijn tweede vrouw (1952) bracht hij weer alleen de dochters uit dat huwe lijk (respectievelijk geboren in 1941 en 1947) groot. En naast al deze acti viteiten werkte hij, vanaf zijn veer tiende, eerst als vissersknecht, korte tijd als bootwerker, om tenslotte in 1903 als schippersknecht in dienst te treden bij het Visserijbestuur. In 1947/1948 werd hij gepensioneerd en nam afscheid als Opziener der Visserijen op de Schelde en de Zeeuwse Stromen. Men leest in dit boek het levensverhaal van een flin ke, godvruchtige man, tegen de kleu rige achtergrond van zijn omgeving en zijn tijd. Het is goed geschreven, pregnant en kort, waardoor het dra matische en soms melodramatische een onvervalste kracht heeft. Dit manmoedig gedragen leven, met al zijn betrekkelijkheid, krijgt door de no-nonsense bescheidenheid van dit boek een monumentaal eerbetoon. En de tranen kwamen die in de ogen omdat het - de werkelijkheid over treft de verbeelding - zo'n mooie foto is, of omdat het een niet te missen schilderij is? Ada van Hooe, Vlissingen Bijzonder Wonen, go jaar volkshuisvesting. Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen en om-liggende gemeenten, 1999. 224 blz., ISBN 90 9012842 5, geb., 17 x 24 cm, 34,95. Dit vlot geschreven jubileumboek van 'de Volkshuisvesting', ruim geïl lustreerd met meer dan 130 afbeel dingen, bestaat uit drie afdelingen. In 'Vlissingen' (62 pagina's) staat de beschrijving van de stad en haar geschiedenis centraal. Daarbij is gekozen voor de thema's wonen en werken, en het sociale en culturele leven; onderwerpen als politiek, gezondheidszorg, onderwijs en ker kelijk leven komen niet aan de orde. Het tweede deel, 'Bijzonder' (92 pa gina's), beschrijft een aantal specifieke wijken en buurten, zoals het hofje Zeemanserve en de arbeiderswijken: 't Eiland, de Tachtig Plagen, de Rooie 37 Zeeuws Tijdschrift 2000/1

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 39