interieur Buurt, Tuindorp Vlissingen, Tuindorp West-Souburg en Tuinstad Vlissingen. Ook wordt aandacht geschonken aan drankgebruik en drankbestrijding. In dit deel is gebruik gemaakt van de herinneringen en kennis van een aantal woningbouwvereniginghuur ders. In het laatste deel, 'Wonen' (55 pagina's), komt de geschiedenis van de sociale woningbouw vanaf het be gin van de vorige eeuw aan de orde, waarbij meer specifiek aandacht wordt geschonken aan de activiteiten van de jubilerende Vereniging, thans ver anderd in een stichting. Dit boek over de geschiedenis van de Vlissingse volkshuisvesting biedt een bonte mengeling van feiten en wetens waardigheden die zich gemakkelijk, soms wat te gemakkelijk laat lezen. Eef de Jonge-Everaert, Door mijn gedaen. De geschiedenis van de Zeeuwse merk- en stoplap. Vereniging van Zeeuwse musea en Bureau pro vinciaal museumconsulent Zeeland, Middelburg 1999. ISBN 90 9012966 9, 56 blz., 21 x 25 cm, ing., 19,50. Wat kan een ingenaaid boekje van 56 bladzijden zijn? Een retorische en dus simpele vraag waarop de publicatie Door mijn gedaen een verwarrend en overdonderend antwoord geeft. Het is een rijk en mooi boek, met een inhoud die niet loslaat en waar men niet klaar mee is. De (toon van de) tekst van de schrijfster, de fraaie kleurenillustraties en de functioneel- prikkelende vormgeving (Decreet/ Ramon de Nennie) verschaffen de lezer echt genoegen, dat wil zeggen een compacte hoeveelheid niet-oubol- lige informatie die zowel tot (na)den- ken als tot (weg)dromen aanzet. In haar voorwoord geeft de auteur/tex- tieldeskundige aan dat er weliswaar over dit onderwerp al ontzettend veel is verschenen, maar dat zij ons toch sommige van haar bevindingen niet wil onthouden: 'Vandaar dit boekje over merk- en stoplappen in het bezit van Zeeuwse musea en van particu lieren. Omdat er nog zoveel zijn - gelukkig maar! - konden niet alle doe ken in dit boekje aan de orde komen. Er is dus een selectie gemaakt. Voor een deel is deze te herleiden tot mijn fascinatie voor de maaksters van de doeken: de Zeeuwse meisjes die met zoveel zorg en, getuige de kleine roestplekjes op de doeken, soms tot bloedens toe, hun precieze werk ver richtten. Waar woonden ze, waar gingen ze naar school, van wie kre gen zij les? Omdat de merk- en stop lappen van kwetsbaar materiaal zijn gemaakt, leek het me goed om in dit boekje ook aandacht te besteden aan het behoud ervan.' In acht hoofd stukken met meer dan 130 illustra ties (bijna alle in kleur) leidt zij de lezer rond: Engelengeduld en mon nikenwerk (Ontstaan), 'k Goan 'n kous braien (Handwerlconderwijs), Typisch Zeeuws? (Streekgebonden kenmerken), Zeeuwse meisjes en hun lappen (Over opvoeding en praktisch nut), Desen doek behoort toe (Bijzonder en gedenkwaardig), Plezierig en rustgevend (Merklappen en hun toekomst), Bewaren om te behouden (Over inlijsten en uitlijsten), Nabootsen en naapen (Een rijkdom aan motieven). Dit boek(je) - spotgoed koop - wordt afgesloten met noten, literatuur, een opgave van Zeeuwse musea met merklappen in hun col lectie, nuttige adressen en met als losse bijlage het telpatroon van de merklap van de Middelburgse Mar- garetha Anna Smytegelt uit 1762/1763. In de rubriek Signalementen worden publicaties gesignaleerd over Zeeland, van Zeeuwen en van werk dat in Zeeland is ver schenen. Uitgevers, instellin gen, verenigingen en particulie ren wordt verzocht dit soort uit gaven, al dan niet in de handel, ter eventuele signalering in deze rubriek te sturen naar: J. van Geelen, Kaai 89, 4351 AC Veere bas mar de jager b.v. kerkplein 57 postbus 19 4420 AA kapelle telefoon 0113 343810 fax 0113 341006 38 Zeeuws Tijdschrift 2000/1

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 40