tekst Karen Kroese foto's Pieter Jan Smit Cokes! Bijna een eeuw waren de Association Cooperative Zdandaise de Carbonisation en Sluiskil met elkaar verstrengeld. Vorig jaar werd de Cokes stilgelegd. Pieter Jan Smit maakte een documentaire over de slotperiode uit het bestaan van de fabriek. Die ging onder de titel Cokes! op 27 januari 2000 tijdens het HET BRANDEND HART GEDOOFD Internationaal Film Festival Rotterdam in première. De Zeeuwse première van Cokes! is op 21 februari in de Koning van Engeland in Hulst. Zal Cokes! dezelfde enthousiaste reacties oproepen als Het is een Schone Dag Geweest van Jos de Putter een aantal jaar geleden? Als een insect met een gepantserd schild, een kever, een krab, schuift het grijze monster over het oppervlak. Her en der schieten oranje vlammen naar boven. Het deert 'm niet. Gestaag volgt het wezen zijn weg. Om het beest te vullen, van voedsel te voorzien. De man op de vulmachine zweet hevig. De ruiten van zijn voertuig zijn van dik, gepantserd glas. Dat moet ook wel: onder hem, in de oven is de hitte ondraaglijk. Bij een temperatuur van 1300 graden Celsius wordt de steenkool vergast. De machinist heeft juist een lading kolen in de oven gestort. Door de enorme hitte en het uitblijven van zuurstof vergassen de kolen tot cokes. Cokes worden gebruikt in de staalindustrie, omdat ze hogere temperaturen veroorzaken dan gewone kolen. Rondom de oven, het brandend hart van de fabriek, lopen nog meer mannen. Ze dragen zilverkleurige hel men, die onnatuurlijk ver naar voren steken. Buitenaards haast lijken ze. Hun blauwe overalls steken fel af tegen 3 Zeeuws Tiidschrift 2000/1

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 5