A. Coking coal in bunker B. Battery C. Extinguishing installation E. Tarevolers F. Ammonia-saturaters G. Bemolwashers H. De-sulphurisation I. Long distance gas J. Coke-breakers K. Cascade-sieves L. Sieves for small coke M. Coke 40/60 N. Coke 20/40 O. Coke 10/20 P. Breeze Q. Central heating coke R. Industrial coke S. Metallurgical coke Verslagenheid in de kantine. De directeur (rechts). How the coke is produced toegang tot de zee en dus de rest van de wereld. De cokesfabriek heeft het aanzien van Sluiskil voor goed veranderd en niet alleen door de enorme stoom wolk die elke tien minuten boven de huizen uitrees. Ook omdat voorbeeld doet volgen en er dus meer industrie neerstreek in en nabij Sluiskil. Dezelfde wereldeconomie die aan het begin van de vorige eeuw de komst van de cokesfabriek veroorzaakte, is er nu debet aan dat zij weer verdwijnt. Nieuwe techno logieën in de staalindustrie maken de cokes overbodig en bovendien zijn de cokes uit China veel goedkoper. Daar valt niet tegenop te stoken. Moedertje Cokes De directeur kan niet anders dan zijn mannen het slech te nieuws brengen. Hij is duidelijk geëmotioneerd en zijn stem is dik van tranen. Er heerst verslagenheid in de kantine. Bedrukt en onzeker zien de mannen er uit, moe gestreden, teneergeslagen. Aan het werk zelf kan het niet liggen, denk je als buitenstaander, zo fijn kan dat niet zijn in die hitte, in dat roet. Met een geintje weten ze elkaar weer op te beuren. Het onderlinge contact is warm, hecht. De onzekerheid is niet het enige waar ze bang voor zijn: ze zullen elkaar gewoon missen. Ze weten wat ze aan elkaar hebben. 7 Zeeuws Tijdschrift 2000/1

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 9