Soms is de avond meer dan duisternis alleen Een ogenblik met niet te noemen namen waarin je wonen kunt als in een korte droom en in een nieuwe stilte opeens gebeuren gaat Vanwaar je bent kun je de dagen overzien En elke nacht die komt zal dichter bij J. Kruit, Achter een glimlach de wereld zijn. (Uitgeverij Wel 1976). debuut van Johanna Kruit. Het leek net alsof ik ineens heel veel dingen begreep die ik voordien nooit begrepen had. E zo viel ik in slaap, heel stil en heel gelukkig. Toen ik wakker werd, was het al licht. De visser was verdwenen, was hij er wel geweest? Vlak bij me speelde jonge konijnen hun spel, en de vissersbo ten uit Breskens tuften vrolijk naar buiten. Het strand was leeg en stil. Wat meeuwen zaten rustig op een paalhoofd, de zee zong, en de zon klom voor zichtig naar boven en zette het hele eiland vol licht. Ik at mijn boterhammen en mijn appel, pakte mijn schrijfblok en schreef: 'de nacht, een watervogel' En hoe ik ook dacht, meer kwam er niet! En dat is alles wat ik over die nacht heb opgeschreven: 'De nacht, een watervogel'. Maar die woorden hadden zó met mij te maken, dat ik ze later gekozen heb als titel voor een van mijn bundels. Maar alles wat ik van deze wondermooie nacht onthouden heb, schrijf ik nu aan jou. Om je te vertellen dat ook voor mij de sterren belangrijk zijn. Zo belangrijk dat ik ze soms geen vaarwel kan zeggen, maar bij ze wil blijven tot ze zich terugtrekken. En in deze heldere winternacht, die al zoveel vertes verder is da toen. Schrijf ik dit alles op, en weet dat tijd iets ongrijpbaars is. En dat wij mensen dat ook niet moeten proberen te vangen. Want zoals een ster die heel lang gele den al is gedoogd, maar hier op aarde nog steeds zichtbaar is, is voor ons mensen soms en herinnering. Een herinnering van lang geleden, maar wan neer we willen, nog even stralend als toen! En denk je niet dat, zolang wij deze sterren bewaren in ons hoofd, om ze zo nu en dan in onze handen te nemen om naar te kijken, we ooit eenzaam zullen zijn? Dag, welterusten Johanna 19 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 21