Jongste jaren in Tholen, 1881-1889 Chris Lanooy werd geboren op 16 maart 1881 in de Kerkring 347 te St. Annaland als zoon van de smid Cornelis, wiens vader eveneens smid was. De smidse was gevestigd aan de Voorstraat 14. Cornelis was op op 1 oktober 1879 getrouwd met de vijfentwintigjarige Janna van 't Hof. Omdat Cornelis ook smid wilde wor den en in het bedrijf van zijn vader geen plaats was, begon hij op 1 augustus 1882 een eigen smederij in de stad Tholen. Hij vestigde zich in het pand Oudelandse Barrière D431, nu bekend als Oudelandsepoort num mer 22 en 24. Er waren inmiddels twee kinderen geboren en daar kwamen er in Tholen nog drie bij. Chris had nog een oudere broer, Marinus Christiaan (1880) en een jonge re, Jacob Carel (1888). De drie jongere zusjes waren Pieternella Johanna (1882), Johanna Catharina (1884) en Catharina Maria (1886). Cornelis had sympathie voor de leer van Domela Nieuwenhuis en toonde zich een slecht kerkganger. Daardoor bleef een groot deel van de potentiële klan dizie weg en moest hij de smederij opgeven. Een familielid die bij de Haagse Tram Maatschappij als veearts werkte, tipte hem dat er een vacature was voor hoefsmid bij de paardetram. Jongensjaren in Den Haag, 1889-1900 Op 5 december 1889 vertrok het gezin naar Den Haag en betrok een woning in de Leeuwenhoekstraat. Het gezin bestaat tenslotte uit twaalf personen, vader en moeder, vijf jongens en vijf meisjes. Vader Cornelis liet de opvoeding van de kinderen grotendeels aan zijn vrouw over, die een groentezaak moest exploite ren om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Moeder Janna was een sterke vrouw die als lidmaat van de Nederduits Hervormde Kerk erop stond dat de kinderen naar de zondagsschool gingen. Zoon Chris was bepaald niet leergierig. Hij heeft het lager onderwijs gevolgd op de school van onder wijsvernieuwer Jan Ligthart. Deze had een voorkeur voor toegepast vrij onderwijs, dat opleidde tot zelfstan digheid en eigen verantwoordelijkheid. Maar zelfs in dit vrije systeem kon Chris niet aarden en na het afmaken van deze school ging hij thuis en in de groentezaak helpen. Hij kreeg daarna steeds meer belangstelling voor tekenen en schilderen en op veertienjarige leeftijd schilderde hij tijdens een vakantie bij zijn grootvader een weggetje op Tholen. Hierin is nog geen duidelijke eigen stijl te herkennen. Daarnaast was hij erg geïn spireerd door de Oosterschelde. Vele soorten vissen, 22 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 24