Bord beschilderd met gestileerde bladmotieven en twee vazen stuurde hem terug naar Epe om betere werken te halen. Van een deel kon Chris Lanooy aanvankelijk slecht afstand doen, maar hij had geen keus omdat de reke ning moest worden vereffend. Het lijkt er echter op dat hij ook dit keer tweede keus heeft meegegeven. Chris Lanooy neemt weer deel aan grote tentoonstel lingen, zoals de Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modemes in Parijs (1925), waar zijn inzending met een gouden medaille wordt beloond. In Rotterdam heeft hij in de twee volgende jaren exposities in de galerie Huize van Hasselt en vervolgens in Den Haag in de kunstzaal Kleykamp (1930). Op 16 maart 1931 viert hij zijn vijftigste ver jaardag. Ter gelegenheid daarvan wordt aan de gemeen te Amsterdam voorgesteld een werk van hem aan te kopen voor het Stedelijk Museum. In Nederland zijn de tentoonstellingen minder talrijk, maar Lanooy heeft een groot aantal vaste ver kooppunten door het hele land. Vaak staat daar om het aantrekkelijk te maken werk van hoge kwaliteit, dat hij eigenlijk niet kwijt wil voor exorbitante prijzen. Daar steken de prijzen van het gebruiksaardewerk gunstig bij af, waardoor er beter werd verkocht. Velen weten ook zijn atelier in Epe te vinden, waar de ovens in hun bijzijn werden uitgepakt. Lanooy geldt als bezienswaardigheid, omdat hij in de tuin aan zijn draaischijf werkte. Bij veel aanloop wordt een toegang geheven van 25 cent. Zijn vrouw Belly deed de administratie en beheerde de gelden. Als er geen geld meer was (in de crisisjaren) ging hij naar rijke klanten in de buurt om werk aan de man te brengen. Dit was nodig om in de crisisjaren het hoofd boven water te houden en aan het eind van de dertiger jaren ontwierp hij zelfs een speciaal verkoopsysteem. Elke deelnemer kocht per keer een zegel van 50 cent, die op een kaart moest worden geplakt. Iedereen met een volle kaart ter waarde van drie gulden en vijftig cent mocht wat uitkiezen voor tien gulden. Dit waren meestal simpele gebruiksvoorwerpen, wellicht ook veel tweede keus met foutjes. Op deze manier is ver moedelijk veel slechte kwaliteit in de handel gekomen. 35 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 37