Dialect is een luxe SCHOON H El M 'De ellende is begonnen met de erkenning van het Fries. Daarna volgde het Neder-Saksisch, het Limburgs, en nu ook schuchter, het Zeeuws', schreef Beatrijs Ritsema onlangs in NRC Handelsblad. Zou zij misschien kennis hebben genomen van de uitspraken van W.T. van Gelder, die hij vorig jaar deed tijdens de dialectdag in Hulst? Hij zei ondermeer: 'Een dialect kan alleen blijven bestaan als het midden in het leven staat. Als de dynamiek ontbreekt, als de gebruikers niet meer van deze tijd zijn, dan zal het dialect ook niet meer van deze tijd kunnen blijven.' Dialect stond vroeger toen dorpsbewoners nog weinig mobiel waren centraal in hun belevingswereld. Door de sterk toegenomen mobiliteit en communica tiemogelijkheden maar ook door de samenstelling van de bevolking van de dorpen, waar de 'import' inmiddels de autochtone bevolking verre overtreft, is dat veel minder geworden. Ik kan dat zien aan het dorp (St. Jansteen) waar ik zelf geboren ben. Er wordt nog Steens gesproken echter alleen door degenen die rechtstreeks afstammen van de families die er al hon derden jaren wonen, maar zelfs die proberen in hun gesprekken met de 'import' gebruik te maken van het ABN en ook op de basisschool wordt overwegend Nederlands gesproken. Dat was vroeger anders. Mijn vader was een Dordtenaar en sprak ABN. Ik sprak mijn vaders taal dan ook tot ik naar de kleuterschool ging. Daar was de voertaal Steens en wie zich daar niet van bediende, hoorde er eenvoudigweg niet bij. In zeer korte tijd ik mij dat malle dialect eigen maar ik kruidde met moeilijke Nederlandse woorden. Dat zaaide verwarring onder mijn klasgenootjes want die wisten diep in hun hart dat het naar iets hogers verwees waarvan zij buitengesloten waren. Een paar werd zich daar volledig van bewust toen ze na de lagere school naar de middelbare school in het nabijgelegen Hulst gingen. Daar was de druk om Nederlands te spreken sterk en zij realiseerden zich dat ze zich als ze iets i Zeeuws Tijdschrift 4/99

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 3