3 Tweede Wereldoorlog en bevrijdingsjaren 1940-1948 Tijdens het stoken van een oven in de nacht van 10 mei 1940, hoorde Chris Lanooy 's morgens om 4 uur Duitse vliegtuigen overkomen; de oorlog was begon nen. Omdat er in de eerste oorlogsjaren nog veel geld in omloop was kon hij steeds werk verkopen. Er was voor de meeste mensen weinig anders te krijgen. Voor het eerst had hij geen financiële zorgen. Op 15 maart 1941 geeft hij een interview aan 'Het Volk' ter gele genheid van zijn zestigste verjaardag. Daarin wordt met nadruk gesteld dat zijn keramiek ook voor mensen met een smalle beurs is gemaakt. Twee gulden vijftig voor een landhuisbord en vijfentachtig cent voor een schotel kan toch geen beletsel zijn. Helaas overleed op 25 juli 1941 zijn vrouw die naast echtgenote ook op het administratieve en organisatori sche vlak zijn steun en toeverlaat was geweest. Daar is hij eigenlijk nooit meer overheen gekomen, vooral toen hij even later last kreeg van suikerziekte. Hij gaat voor de ondergrondse werken en in februari 1945 wordt hij door de Gestapo opgepakt en afgevoerd. Hij was toen al vrij ernstig ziek en dat heeft wellicht zijn leven gered. Op het moment dat de fusillering zou plaats vinden raakt hij in coma en wordt in het concentratiekamp Amersfoort geplaatst. Hieruit is hij in 1945 bevrijd door ingrijpen van mevrouw van Overeem van het Rode Kruis. De eerste die Chris Lanooy na zijn bevrij ding ontmoet is de oorlogscorrespondent Ton van Beers. Ondanks het feit dat de Duitsers 26 kisten met zijn beste werk hadden gestolen en het atelier zwaar was beschadigd, pakt hij de draad weer op en gaat aan de slag. Op de St Eriks-Messe augustus 1946 te Stockholm richt hij een stand in, die zo gewaardeerd wordt, dat de keramische fabrieken in Gustavberg hem als artis tiek leider willen aantrekken. Hij zou dat graag willen, maar zijn gezondheid laat het niet toe. Bij terugkeer viert Chris Lanooy zijn vijftigjarig kunstenaarschap - in 1896 (hij was toen 15 jaar) begon hij als plateel schilder bij de fabriek Rozenburg - met een inter views in Trouw (24/8/46) en een in het Algemeen Handelsblad. (7/9/46). Na nog enkele jaren in Epe te hebben gewerkt sterft Chris Lanooy onverwacht op 24 januari 1948. Hij wordt naast zijn vrouw begraven op de begraaf plaats aan de Tongerseweg in Epe. 41 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 43