Merken signaturen en initialen Keramiek Bijna alle merken zijn onderop de voorwerpen aange bracht; uitzonderingen doen zich nauwelijks voor. Aanvankelijk schreef Chris Lanooy zijn naam met puntjes op de ij. Tijdens de Goudse periode verander de dit geleidelijk in een streep boven de y en in de jaren twintig wordt deze langzamerhand weggelaten. Het is niet duidelijk wat de reden daarvan is. In het verleden is de familienaam met een i-grec geschreven tot en met Cornelis Cornelisse Lanooy gedoopt te Kortgene in 1754 en overleden in Kats op 17 juli 1746. Zijn dochter Maria Lanooij schrijft de naam voor het eerste met een ij. Dit gaat door totdat Chris Lanooy in zijn signatuur weer terug gaat naar de i-grec. Het sieraardewerlc is voluit gesigneerd, waarbij er enkele varianten bestaan, die zich, naast genoemde schrijfwijze van de naam, beperken tot de vorm van de L en de onderstreping. Voor de export voegt hij vanaf 1915 'Holland' toe en na zijn vertrek uit Gouda in de beginjaren 'Epe' als toevoeging. Op sommige stukken staan een of twee letters; de betekenis daar van is niet duidelijk. Op de modellen die door zoon Cees ontworpen zijn staat het vuistmerk met daaronder Epe (ca 192.5-1931) en soms ook de toevoeging Lanooy. Het gebruiksaardewerk en werken van kleine afmetingen worden voorzien van een monogram JCL en vanaf 1915 de beginletters van de kinderen Lot, Cees, Betty en Ru, soms in combinatie met zijn monogram. Alleen in 1919 komt daar de voorletter van het in dat jaar geboren zoontje Hedda bij, dat slechts enkele maanden heeft geleefd. De series paddestoelborden en vogelborden zijn apart gemerkt en gedateerd. Glasmerken De signatuur op de serie gebruiksgoed bestaat uit een dubbele L met de ruggen tegen elkaar en punten. Hiervan is Lanooy nooit afgeweken. De unica werden voorzien van een signatuur die vergelijkbaar is met wat hij op het sieraardewerlc uit die tijd (vanaf 1923) plaatst. Daarnaast vermeldt hij 'Leerdam Unica', een jaarletter (A t/m E) en een num- Signaturen op tekeningen en schilderijen Op de meeste tekeningen en schilderijen staat de vol ledige signatuur vergelijkbaar met de handtekening die op de keramiek vanaf 1913-ca 1930 voorkomt. Op een aantal krijttekeningen waarvan een uit 1909 staan verschillende soorten monogrammen, die niet op het keramiek zijn terug te vinden. Enkele daarvan vertonen gelijkenis met de dubbele L op het glaswerk, maar zijn altijd omgeven door de C. 42 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 44