verschenen bij Uitgeverij Davidsfonds in Leuven (isbn 90 5836 059 3,176 blz., 22 x 28 cm, geb., 85). In de Inleiding presenteren de samenstellers het boek als volgt: 'Hier wordt het levensverhaal van de rivier verteld: de verschillende stadia in haar bestaan vanaf de laatste ijstijd en de evolutie van haar uitzicht en eigenheid doorheen de verschillende klimatologi sche fasen van het Holoceen. Tevens bekijken we hoe ze aan de basis lag van de menselijke activiteit langs heen haar oevers en hoe die op haar beurt ingegrepen heeft op het karakter van de rivier. Het moet blijken dat de stroom niet iets statisch is, iets wat er altijd geweest is en nooit meer verandert, maar dat elke natuurlijke of menselijke ingreep op de rivier haar eigenschappen en verdere evolutie bepaalt.' 'Het boek behandelt de geschiedenis van de Schelde gedurende ruwweg de laatste vijftienduizend jaar en is ingedeeld in hoofdstukken die elk staan voor een geografische fase uit de geschiedenis van de rivier. De geschiedenis wordt geschetst in een aantal hoofd stukken die overeenkomen met de belangrijke fasen in de natuurlijke ontwikkeling van de rivier. Belangrijke veranderingen in uitzicht en gedrag van de rivier ken merken de overgangen tussen de opeenvolgende fasen. Per fase proberen we het landschap te reconstrueren en aan de hand van één of enkele archeologische of historische voorbeelden plaatsen we de mens in het landschap.' De acht hoofdstukken zijn getiteld: De Schelde en haar ontstaan, In de ban van de ijstijd (meer dan 15.000 jaar geleden), Een periode van overgang aan het einde van de laatste ijstijd (15.500 tot 11.500 jaar geleden), De ontwikkeling van het holocene bos (11.500 tot 5.800 jaar geleden), De eerste prehistori sche landnamen; de bijl in het bos (5.800 voor heden tot de aanvang van onze tijdrekening), De rivier als onderdeel van het toenemend cultuurlandschap (vanaf de aanvang van onze tijdrekening tot ongeveer 1100 na Chr.), De rivier in een menselijk keurslijf (1100 -1850), De menselijke rivier in het industrieel tijdperk (ca. 1850 tot nu). Dit 'verhaal' over de rivier de Schelde, 160 kilome ter lang en met een volledige overgang van zout naar zoet water, geeft een schat aan informatie over zaken als geologie, paleo-ecologie, archeologie, geschiedenis, historische geografie en planologie. Met meer dan 140 kleurenfoto's, tekeningen, kaarten, plattegronden en diagrammen, en een uitgebreide literatuurlijst. 47 Zeeuws Tiidschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 49