Bij de dood van een vakman Peter van Houte 'Tony van Verre is dood.' Met die mededeling kwam mijn vrouw dinsdag 14 maart mijn kantoor binnen. Ze zei het met nadruk en gehaast, omdat ik dat per se meteen moest weten. Niet alleen omdat Tony van Verre belangrijk was voor Zeeland, maar ook voor mij per soonlijk. En dat wist ze. Vrienden waren we niet, familie in de verte overigens wel (zijn vader en mijn grootvader waren neven)maar die vage bloedband is nooit zo gevoeld. Soms kwam die zijdelings aan de orde in een verhaal over vroeger van mijn vader. Mooi vond ik het op de een of andere manier weer wèl. Want Tony was in zekere zin een voorbeeld voor mij. Als vakman, als radiomaker, hoewel ik dat pas later werkelijk ben gaan beseffen. 'Op je twintigste heb je geen plaats voor grote invloeden van andere mensen', heeft Tony zelf eens gezegd. En gelijk had hij. Zoals zo vaak, in zoveel zaken. Niet na te maken Toen ik zelfbij de radio ging werken (in 1981) was Tony nog volop actief met zijn onvolprezen program ma voor de Vara op de zondagmorgen. Een prachtig programma. Een baken in de zondag die toen vaak ongemerkt volliep met lezen, luisteren en weinig pra ten (in tegenstelling tot de andere werkdagen). Die volstrekt eigen stijl, dat geheel ontbreken van de inter viewer zelf en toch zo aanwezig zijn. Dat was Tony's handelsmerk en een voorbeeld dat overigens niet te evenaren was, alle verwoede pogingen ten spijt. 'Die formule is in wezen keihard, die is niet te pikken, anders wordt het zo duidelijk namaak', aldus de maker zelf. Aan namaak had Tony een hekel. 'Wie radio maakt en liegt, valt ontzettend op zijn bek.. Aan opgeheven Hollandse vingertjes in radio- en televisie programma's had hij ook een broertje dood. 'Mijn for mule is de mensen zélf aan het woord te laten, zonder al dat vooraffe, interumptieve en achteraffe commen taar. Als het zakken zijn dan krijgen ze van mij ruim de gelegenheid dat duidelijk te maken. Dat kunnen de luisteraars dan mooi zélf vaststellen, daar hebben ze geen leerkracht Van Verre voor nodig. Mijn keus zit 'm in de man of vrouw die ik aan het woord laat, niet in mijn eigen beeld van zo'11 mens...' Interesse in de ander Tony van Verre maakte programma's volgens die eigen zinnige opvatting. Hij ontving zijn gasten in zijn eigen woning (voorzien van radiofaciliteiten), bracht uren met ze door, intiem en discreet. Hij sprak en vroeg veel (maar knipte zichzelf met eindeloos geduld er weer uit)luisterde en registreerde. Niet vanuit een vooringenomen opvatting of gedachte, of ter meerdere glorie van zichzelf, maar vanuit een oprechte interesse in en nieuwsgierigheid naar de ander. Daardoor waren zijn programma's altijd de moeite waard, heel per soonlijk en elke keer anders. En toch droegen ze alle maal zijn stempel. Zijn merk. In dat opzicht is hij voor mij en andere programmamakers een voorbeeld geweest. Als vakman die met ziel en zaligheid een ambacht uitoefende. Zonder hogere idealen als kunst of banale gedachten aan roem, populariteit of de ter reur van de luistercijfers. Met die luistercijfers zat het overigens wel goed, óók naar de huidige maatstaven. Gemiddeld luisterden er naar zijn programma Tony van Verre ontmoet op zondagmorgen tweeëneenhalf miljoen mensen. En 48 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 50