aat - Komt de Soldaat aan? Straattoneel Je speelt dus voor Soldaat, maar je bent het niet. De mensen die jou zien, onderweg, of op tv vinden het leuk, erg leuk zelfs. Maar zelfben je allerminst tevre den met de rol die je vervult. Neem bijvoorbeeld de militaire tucht en orde: daar hadden wij als deelnemers - behalve Jan Hopmans die een opleiding bij de mare chaussee heeft gehad - geen van allen enige kaas van gegeten. Je ziet je zelf dan lopen, met een zeikrug en slechte voeten, als je eenmaal van start gaat. Stelletje sympathieke intellectuelen, leden van de Rotary Club of zoiets. Letterlijk de eerste stap die ik deed, zette ik al met de rechtervoet in plaats van met de linker. Die misstap is nog vastgelegd door Zeeland-tv ook. Zo was er voortdurend een confrontatie en schermutseling met het eigen onvermogen. Het is het eeuwige ver schil tussen het beeld dat je van jezelf hebt tegenover de manier waarop je echt overkomt. Enfin, zulke erva ringen heb je op het toneel. Neem dan ook de rolver deling. Die pakte op het toneel, 'te velde' dus, heel anders uit dan het in de voorbereiding was afgespro ken. Het begrip leiderschap bijvoorbeeld en het idee verantwoordelijk kreeg ook een andere realisatie. Zo zou ik voor de kaart en voor de route zorgen, maar eenmaal op de pad bleken Aryan Wassink en Jan een feilloos richtinggevoel te hebben. Als het heette 'die kant op', dan was het ook die kant op. Ik bleef de ideo loog van de tocht, drager van de (meeste) symbolen en een goud geverfde vioolkist. Maar speelde ik uiteinde lijk vooral mezelf? Vast en zeker. Zeeuwse literatuur? De apotheose van de tocht was wel de intocht in Sluis. De vaststelling, het gevoel het gehaald te hebben, de constatering de tekst van De Geschiedenis van Den Soldaat binnen Sluis te hebben gebracht. Ik had het boek wel willen aanbieden aan de burgemeester op een rood kussen met koorden. Die onzichtbare streep van de mars door Oost-Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen stond nu eenmaal vast, ingelcerfd in die wonderlijke bodem van de streek. 'Van die tocht moet je een tradi tie maken' zei William Verstraeten later 'straks lopen duizenden mensen die route zonder precies te weten waarom, maar het wordt razend druk op de Graaf- Jansdijk en verder.' Naar mijn gevoelen is de Soldaat nu wel in Zeeuwse bodem verankerd, en behoort het verhaal tot de Zeeuwse letteren. Toegegeven: een traditie vestig je niet in één keer, die moet door almaar herhalen gevestigd worden. Maar het begin is er. Aan al die bomen en palen en op al die huizen en schuren staat geschreven Hier Ging De Soldaat. 53 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 55