Signalementen samenstelling J 3 11 V3I1 GggIgII W.E.P. van ijsseldi/k, Oude Boerderijen in Zeeland. Deel i en 2, De Koperen Tuin, Goes 2000. ISBN 90 72138 120/90 76815 01 1, 256 en 160 blz., ing., elk deel 49,90. Deel 1 is de ongewijzigde herdruk van een uitgave uit 1975 en bevat beschrijvingen van 32 oude boer derijen, voor het merendeel uit de Bevelanden (21) en enkele uit Schouwen-Duiveland (4), Tholen (4), Walcheren (2) en Zeeuws-Vlaan- deren. Het is een bundeling van artikelen die eerder in het ZLM- blad verschenen en waarin W.E.P. van IJsseldijk (1909-1989) zorg vuldig deze oude boerderijen be schrijft, waarbij de nadruk ligt op de bouwkundige aspecten, de bedrijfs voering en de bewoningsgeschie- denis. Het is boeiende lectuur door de vlotte verteltrant en de vele intrigerende en wetenswaardige hoofd- en bijzaken die vermeld worden. Met meer dan 100 foto's en een register van familienamen. In deel 2 zijn nog tien soortgelijke artikelen, in de periode 1975-1977 gepubliceerd in het ZLM-blad, over oude boerderijen opgenomen (de Bevelanden 6, Tholen 2 en Walche ren 2). Dit gedeelte beslaat 90 pa gina's en is ook weer verlucht met meer dan vijftig foto's. In het laat ste stuk van dit tweede deel vindt men alle boerderijen terug naar de situatie zoals die in 1999 was. Foto graaf Anton Dingemanse heeft ze ditmaal vereeuwigd met meer dan tachtig kleurenfoto's. Bij elke boer derij vermeldt Jan Bruijns met een korte tekst de geschiedenis van de afgelopen vijfentwintig jaar en beschrijft hij de huidige bouwkun dige staat en exploitatie. In het Voorwoord van dit boek en in de slotbladzijden (Wat te doen met het platteland en de oude boerde rijen?) vraagt Bruijns zich af wat er na vijfentwintig jaar van deze 'parel tjes in de kroon van het Zeeuwse landschap', van deze 'cultuurschat' is overgebleven. 'Wie de oude boer derijen een warm hart toedraagt, zal bij het doornemen van de in dit boek opgenomen inventarisatie weieens schrikken bij het zien van een aantal verwaarloosde, verdwe nen, volledig gemoderniseerde en overgerestaureerde boerderijen. Er is echter ook een groot aantal, dat goed wordt onderhouden of zorg vuldig is opgeknapt en door de eigenaren wordt gekoesterd. Dat doet beseffen, dat monumenten zorg begint bij het waarderen van de monumenten als gebouwen die de moeite waard zijn om te behou den. Eigenaren zullen zich vervol gens de moeite getroosten zich hiervoor in te spannen, mits de lasten draagbaar zijn en in redelijke verhouding staan tot een nuttige bestemming. Daar moet het monu mentenbeleid op worden afgestemd.' Tenslotte pleit hij voor een ontwik kelingsgerichte plattelandsplanolo gie'. 'Het verruimen van de bestem mingsmogelijkheden vergroot de dynamiek, is goed voor het onder nemersklimaat en brengt mis schien ook een ander gebruik van sommige oude boerenschuren.' Ook dit deel heeft een register van familienamen. De Zeeuwsche Vereniging voor Dialectonderzoek, Woordenboek der Zeeuwse dialecten, De Koperen Tuin, Goes 1999, CD-Rom, ISBN 9072138 93 7,/145. Dit eerste dialecten-woordenboek in Nederland op CD-Rom biedt na een inleiding een schat aan gege vens die vele mogelijkheden bie den voor raad-pleging en kennis vergaring: (i)Zeeuws woordenboek, inclusief 3000 uitgesproken voor beeldzinnen en 600 originele teke ningen. (2) Klankkaarten, 15 stuks, regionale uitspraak en uitspraakre gels. (3) Nederlandstalige ingang voor niet-dialectsprekers. (4) Achter grondinformatie over Zeeuwse dia lecten in het algemeen, Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, en Zeeuwse dialectschrijvers en publicaties in en over dialect. (5) CD-Rom informatie, over de tot standkoming van de CD-Rom, de 54 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 56