insprekers en de sponsors. (6) Zeeuwse verhalen, verteld in ver schillende Zeeuwse dialecten. (7) Blik op Zeeland, beschrijving van de Zeeuwse dorpen en steden met 1500 illustraties en foto's. (8) Lijst van de medewerkers aan het oor spronkelijke WZD. De CD-Rom wordt vergezeld door een acht pagina's tellende brochure, met onder andere een beschrijving van de installatieprocedure van dit 'woordenboek' dat door 't schiejje in 't schuujje te steken praot as Brugman. Alle bewondering voor de samen stellers van en de medewerkers aan dit unieke project die veelal belangeloos hun monnikenwerk hebben verricht. Jacques Prévert, Voor jou mijn lief. Vertaling Wim Hofman. Querido, Amsterdam 2000. ISBN 90 214 7866 8, 48 blz., geb., 27,95. Zevenentwintig gedichten van jacques Prévert (1900-1977), gepu bliceerd in een Nederlandse vert aling van Wim Hofman - met gelukkig ook daarbij afgedrukt de originele Franse tekst. De in zijn tijd zeer geliefde Prévert heeft vele leuke en mooie, populair-surrealis- tische gedichten geschreven, vol prachtig gekleurde alledaagsheid. Waarom deze vertaling, waarom deze gedichten? Men moet er naar raden, de vertaler verantwoordt zich op geen enkele wijze. Deze Nederlandse vertaling is ongetwij feld goed bedoeld, maar houterig, zonder de muzikaliteit en sfeer van Prévert, en tuttig door ver kleinwoorden als: vogeltjes, cirkel tjes, rustigjes, herfstblaadjes, lied je, lucifertjes, pietsje, snoepjes, kindertjes, zakdoekje, zeurpieterij tjes. Dit is geen Prévert, maar een kromme vingeroefening. Anno Fokkinga Marleen Felius, Het Varken. Uitgeverij Thoth, Bussum 1997. ISBN 90 6868 175 3, 200 blz., 23,5 x 29 cm, ruim 300 (kleuren)afb., 59,50. Dit aan Sint-Antonius opgedragen boek ('Sint-Antonius waakt nog steeds over onze varkens en de varkenshouders en, naar we mogen aannemen, ook over hen die over varkens schrijven of varkens schil deren.') is geschreven door de bio loog Anno Fokkinga en geïllustreerd met bijna 200 speciaal hiervoor gemaakte aquarellen door de van oorsprong Zeeuwse Marleen Felius. Het is de eerste Nederlandstalige uitgave die alle facetten van het varken, ook internationaal, belicht: zijn ontstaan en geschiedenis, zijn bouw en gedrag en zijn eeuwenou de relatie met de mens; en niet te vergeten zijn inspirerende aanwe zigheid in de literatuur, kunst en wetenschap. Het Varken is een fas cinerend lees- en kijkboek waarin deugdelijke wetenschappelijkheid en plezierige leesbaarheid voortref felijk samengaan. Het varken ofwel de familie zwijn wordt in negen hoofdstukken uit even zo vele invalshoeken belicht: Systema tiek en domesticatie, Gedrag, Voeding, Anatomie, Voortplanting, Marleen Felius in Wemeldinge (1952) Genetica en fokkerij, Parasieten, Ecologie, Productie, slacht en vlees. Duidelijk instructief en met een grote verscheidenheid aan informatie, literaire en historische citaten, en illustraties uit de beel dende kunst. Een literatuurlijst, illustratieverantwoording en regis ter sluiten dit boek waardig af. Georges Perec, Opslag (Hoorspel). Vertaling Frida Pittoors. Stichting Kunstuitleen, Middelburg 2000. Slibreeks nr 91. ISBN 90 6354 098 1,56 blz., 10 (met cd 25) (abonnement, vijf deeltjes, 36). Opslag (of: Hoe men ongeacht de sanitaire, climatologische, psycho logische, economische of andere voorwaarden de maximale kans verwerft bij het vragen om een aanpassing van uw salaris aan uw Hoofd van Dienst) is de Neder landse vertaling van het hoorspel L'augmentation van de Franse schrijver Georges Perec (1935-1982). Dit hoorspel werd gespeeld door de Theatergroep Hollandia en op 23 augustus 1998 uitgezonden door de NCRV-radio. Tegelijk met het boekje is een cd uitgegeven waarop de radio-uitzending te beluisteren is. Eric Rotte, Kookpunt. Zeeuwse ver wennerij. Verba b.v., Hoevelaken 1999. ISBN 90 5513 393 o, 128 blz., ing., 12,50. Dit boekje bevat 56 recepten van Eric Rotte, die bij Omroep Zeeland voor de televisie wekelijks een kookrubriek verzorgt. Het is een mengeling van simpele, brave ge rechten, soms traditioneel Zeeuws, 55 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 57