en vaak met aandacht voor streek producten. Ze worden in korte tek sten, al dan niet met extra keuken- tips, met een vriendelijke knipoog de lezer voorgeschoteld. Acht klei ne kleurenfoto's versieren de tekst. Anton van Haperen en Guido Stooker, Aan de monding van Maas en Schelde. Natuurgebieden in Zuidwest-Nederland. Staatsbos beheer, Middelburg 1999. ISBN 90 9013284 8,320 blz., 22,5 x 28 cm, geb., 39,95. In dit rijk, met meer dan 430 schit terende kleurenfoto's, figuren, sche ma's en kaarten geïllustreerde boek worden de landschappen/natuur gebieden in westelijk Noord-Brabant, Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden beschreven die worden beheerd door Staatsbosbeheer (opgericht in 1899). Bij dit beheer is een goede balans tussen natuur, openluchtrecreatie, kwaliteit van het landschap en de opbrengst van natuurproducten als hout, gras en riet het uitgangspunt. In dit boek worden niet alleen de huidige situ atie van deze gebieden met hun grote verscheidenheid aan leefmi lieus beschreven, maar ook hun ontstaan en ontwikkeling onder de invloed van de natuurkrachten en door de ingrepen van de mensen in het landschap. Hoe is de huidi ge balans tussen de natuur en de wil en de wensen van de mens tot stand gekomen? Uit de provincie Zeeland worden als de belangrijkste gebieden besproken: De Prunje, Schelphoek, Schor van Sint Anna- land, Rammegors, Schotsman, Schor van Waarde, Zoeten en Zouten Haard, Vroongronden, Verklikker duinen, Duinen van Westerschou- wen, Eendenkooi Slikkenbosch, Manteling van Walcheren, Duinen van Valkenisse, De Braakman, Canisvliet, De Grote Putting, Meester Van der Heydengroeve. Uitputtend en vakkundig, maar heel plezierig leesbaar, met veel kijkplezier. Met register en litera tuurlijst. A.S. Louws, Zorg om monumenten. Stichting Veere, Postbus 17, 4350 AA Veere. 16 blz., 20. De in 1945 opgerichte Stichting Veere tot herstel en verhoging van haar zeer eigen stadsschoon, is een 'stichting die ten doel heeft om waar mogelijk bij te dragen aan het behoud van het historisch gegroeide karakter van Veere'. 'Zij geeft raad bij herstel en restauratie van particuliere huizen, overlegt met de gemeente over zaken als straatmeubilair, beplanting en ver lichting, en volgt zo alert mogelijk het gemeentelijk beleid ten aan zien van bouwplannen en bouw vergunningen. In bijzondere gevallen levert de stichting een financiële bijdrage bij de uitvoe ring van specifieke werken.' De nu uitgebrachte brochure wil - heel praktisch - de huiseigenaren en bewoners van particuliere panden in Veere bij restauratie en verbou wing helpen om hun weg te vin den in de doolhof van wettelijke voorschriften en bouwkundige mogelijkheden en onmogelijkhe den. Het is een sympathieke uitga ve, geïllustreerd met meer dan twintig warme kleurenfoto's, die uitmunt door helderheid en fraaie uitvoering. Achtereenvolgens komen aan de orde: Zorg om Veere, Monu mentenwet, Beschermd stadsgezicht, Landschapsverordening, Procedure schema, Wijziging of verbouwing, Herstel en onderhoud, Muren, Kozijnen, ramen en deuren, Namen van huizen, Schilderwerk en kleur. Aanbevolen voor geïnteresseerden in Veere en aan allen die de zorg voor het in stand houden van monumenten ter harte gaat. Ma Yuan, De muur met grillige patronen. Vertaling Jeanne Boden. Stichting Kunstuitleen, Middelburg 1999. Slibreeks nr 90. ISBN 90 6354 096 5, ongepagineerd, ca 30 blz., 10 (abonnement, vijf deeltjes, 36). Intrigerende teksten van de avant- gardistische Chinese auteur Ma Yuan (1953), waarin in fragmenta risch proza wordt gezocht naar een juiste verwoording van het leven in de moderne cultuur van nu. Myste rieus-boeiende teksten waar men bij het lezen en begrijpen moeite voor moet doen, maar die lonen. Joost J. Bakker, Veerse Joffers 11[ Gasten' en Veeristen ei Passanten. Galerie 'De Vier Gemeten', Middel burg 1999. 60 en 48 blz. (waarvan de helft blanco), 5 (per stuk, excl. verzendkosten). Adres: Kousteense- dijk 16/18, 4331 JE Middelburg, telefoon 0118 - 623 085. De eigenaar van de Galerie 'De Vier Gemeten' (uitsluitend Zeeuwse schilders 1900-1960 en Etnografica) heeft de goede gewoonte bij thema tentoonstellingen, in eigen beheer, eenvoudig uitgegeven, begeleiden- 56 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 58