'cm cmA de informatie te publiceren. Veerse Joffers e[ Gasten is een herziene uit gave (1999) van de publicatie uit 1997, en bevat uitgebreid (25) en summier (35) een compilatie van gegevens over 60 'Joffers', vanaf de eerste (Lucie van Dam van Isselt 1871-1949) tot de laatste (Sarilca Góth 1900-1992). Veeristen e[ Passanten geeft feiten en data over 26 kun stenaars en korte vermeldingen van 12 'Passanten', die allen in meer of mindere mate leden aan ernsti ge en ongeneeslijke verslaafdheid aan Veere. Zij zijn met hun werk te situeren in de eerste zestig jaar van de twintigste eeuw. Beide uit gaven bevatten geen enkele illus tratie, maar zijn van belang door de bijeen gebrachte documentatie. J.L. Kool-Blokland, Emergis: zorg in stelling: geestelijke gezondheidszorg in Zeeland. De Koperen Tuin, Goes 1999. ISBN 90.72138.99.6, 296 blz., geb., 39,90. Dit boek geeft een stuk geschiedenis van de geestelijke gezondheidszorg in Zeeland en is mede uitgegeven ter gelegenheid van het afscheid van Jan P. Balkenende, die ruim dertig jaar lang betrokken was bij de Zeeuwse geestelijke gezond heidszorg (sinds 1996 als voorzit ter van de Raad van toezicht van Emergis). Deze geschiedenis wordt beschreven in zes hoofdstukken. Het eerste, Zorg voorheen, geeft in 23 bladzijden snel een historisch overzicht, van de vroegste tijd tot in de tweede helft van de negen tiende eeuw, toen de Zeeuwse krank zinnigengestichten in Middelburg, Zierikzee en Goes werden opgehe ven en de Zeeuwse krankzinnigen tenslotte werden ondergebracht in Delft. In hoofdstuk 2 (24 bladzijden). Opnieuw een Zeeuws gesticht, wordt het ontstaan geschetst van de protestants-christelijke inrich ting Vrederust in het Brabantse Halsteren, waar krankzinnigen Zeeuwen een plaats konden krijgen. In hoofdstuk 3 (65 bladzijden), Van de Dienst Geestelijke Volksgezond heid naar het Zeeuws Instituut, volgt de beschrijving van de in 1955 opgerichte Dienst Geestelijke Volksgezondheid met als kern de Sociaal-Psychiatrische Dienst, waar na in 1967 de protestantse en rooms-katholieke organisaties tot elkaar kwamen in de Stichting Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheid. Hoofdstuk 4 (39 bladzijden), Riagg, beschrijft het ontstaan van deze instelling. Hoofd stuk 5 (31 bladzijden) is gewijd aan Beschermd wonen. Het laatste en grootste hoofdstuk (97 bladzijden), Het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland, beschrijft de komst van het Zeeuwse psychiatrische zie kenhuis in Goes en, in 1996, de fusie van dit ziekenhuis met Beschermd wonen en het Riagg tot één organisatie voor de geeste lijke volksgezondheid in Zeeland: Emergis. In het hele boek ligt de nadruk sterk op de bestuurlijke en organisatorische ontwikkelingen, waarbij zoveel mogelijk alle daarbij betrokken verantwoordelijke perso nen met name worden genoemd (en afgebeeld). Het is een droge en kille uitgave, waarin veel is geboek staafd. Met literatuur, bronnen, noten, en meer dan 180 illustraties. Archief 3999. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Middelburg 2000. 136 blz., ISSN 0166-459X, 35- Dit jaarboekje bevat vier historische, met illustraties verluchte verhande lingen, waarvan een in het Engels: R.W. Unger, Brewing on Walcheren from the middle ages to early modem times. A Survey: I.J. van Loo, Profijt voor Daniel? De Zeeuwse kaapvaart en het Spaans-Engelse vredesverdrag van 1630; A.C. Meijer en C.E. Zonnevylle-Heyning, 'Yder het sijne'. Een portret van de fflhr adSihr ffiïhr >,€-Svi iviP. A =S=, Zeeland maakt de grootste merklap ter wereld. Een merklap van 140 meter lang. Gemaakt door 260 borduursters en borduurders uit alle regio's. Met motieven en beelden uit het verleden en heden. Ondersteund door particulieren, overheden en het bedrijfsleven. Feestelijke oplevering aan het einde van het jaar. Nieuwsgierig? Bel 0118 631051 of mail naar bpmz@zeelandnet.nl 57 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 59