Zeeuwse Rekenkamer halverwege de zeventiende eeuw; F.A. van Lieburg, De Engelenwacht van dominee Smijtegelt. Zeeuwse ver halen rond een protestants heilige. Verder bevat deze uitgave jaarver slagen over 1998 en een overzicht van de samenstelling van bestuur, werkgroepbesturen en commissies. C. Reinders Folmer-van Prooijen, Van goederenhandel naar slavenhan del. De Middelburgse Commer-cie Compagnie 3720-1755. Werken uit gegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen deel 10, Middelburg 2000. ISBN 90 70534 29 o, 224 blz., ing., /45- Deze studie is de handelseditie van een proefschrift (waar, wanneer?) en gaat over de oprichting en de begin jaren van de Middelburgse Commer cie Compagnie, waarin met wisse lend succes goederenhandel werd gedaan: 'In haar geheel heeft de Commercie Compagnie van de stad Middelburg in Zeeland bijgedragen aan de "welstand van sommige ingezetenen".' Maar voor de aan deelhouders was het een teleurstel ling: 'In de bestudeerde 35 jaar werd op een aandeel van 500 slechts 93:15:- in totaal aan dividend uitge keerd.' Pas na 1755 gingen de zaken beter toen de Commercie Com pagnie een echte slavencompagnie werd. In deze studie vindt men veel lezens- en wetenswaardig in een compacte en heldere beschrij ving met veel feiten, cijfermateri aal en andere gegevens. Van geen belang, maar zeer charmant zijn de prachtige scheepsnamen die men in de vele bijlagen vindt. In de rubriek Signalementen worden publicaties gesignaleerd over Zeeland, van Zeeuwen en van werk dat in Zeeland is ver schenen. Uitgevers, instellin gen, verenigingen en particulie ren wordt verzocht dit soort uit gaven, al dan niet in de handel, ter eventuele signalering in deze rubriek te sturen naar: J. van Geelen, Kaai 89, 4351 AC Veere 58 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 60