President Franklin D. Roosevelt tijdens het uitspreken van zijn Four Freedoms speech in het Amerikaanse Congres, 6 januari 1941. Carlos, Mary Robinson, en Desmond Tutu. Over de oorsprong van de Four Freedoms Awards uit reiking in Middelburg en de daaruit voortvloeiende oprichting van het Roosevelt Study Center, publiceer de ik reeds eerder in het Zeeuws Tijdschrift (jaargang 42, nummer 6, 1992). Nu onlangs bij de millennium wisseling het weekblad Time Franklin Delano Roosevelt als de belangrijkste staatsman van de twintigste eeuw heeft betiteld - samen met Gandhi fungeert hij als runner up van Albert Einstein die door Time is uitge roepen tot Person of the Century - is het een goed moment aandacht te besteden aan zijn Four Freedoms Speech. De daarin genoemde en door hem persoonlijk geformuleerde vrijheden vormden voor Roosevelt het richtsnoer voor een na te streven situatie in de wereld. De beroemde speech vormt het slot van de jaarlijkse boodschap van de president tot het Amerikaanse Congres, uitgesproken op 6 januari 1941. De wereld oorlog was toen al in volle gang en het zou volgens Roosevelt nog maar een kwestie van tijd zijn voordat de Verenigde Staten hier volop in betrokken zou zijn. Hij waarschuwde het Congres dat de Amerikaanse nationale veiligheid en het voortbestaan van de onaf hankelijkheid sinds het ontstaan van de Unie niet eer der zo van buitenaf bedreigd werden als op dat moment. De opmars van de Duitse, Italiaanse en Japanse agres sors in Europa, Azië, Afrika en in de Pacific, en wier doel wereldoverheersing was, bracht de ene democra tie na de andere ten val en zou aanstonds ook Amerika zelf bedreigen. De president pleitte er daarom voor dat Amerika met de hoogste spoed zijn wapenproduc tie op peil zou brengen, niet alleen voor zichzelf, maar ook opdat het middels een zogeheten Lend-Lease-plan Groot-Brittannië en haar bondgenoten in staat zou stellen zich met Amerikaanse wapens te verdedigen tegen de veroveringsdrift van de As-mogendheden. Engeland was het laatste in Europa overgebleven democratisch bolwerk dat zich met de moed der wan hoop teweerstelde tegen de Nazi-oorlogsmachine en dringend de steun van Amerika in de vorm van oor- logsmaterieel nodig had. Kort voor deze jaarlijkse boodschap had Roosevelt in een van zijn befaamde fireside chats de te volgen arsenal of democracy- politiek aan het Amerikaanse publiek uiteen gezet en nu vroeg hij het Congres toestemming tot uitvoering van die politiek. In het belang van de handhaving van de Amerikaanse democratische waarden riep Roosevelt Congresleden en alle Amerikaanse burgers op de schouders te zetten onder de last die de oorlogsin spanning met zich mee zou brengen. En dan volgt de slotpassage waarin hij zijn visie geeft op de zijns inziens na te streven naoorlogse wereld. Deze dient volgens de president gebaseerd te zijn op vier essentiële menselijke vrijheden. Enigszins vrij vertaald luidden Roosevelts woorden: De eerste is vrijheid van meningsuiting - overal ter wereld. De tweede is de vrijheid van iedere persoon om zijn geloof in God op zijn eigen manier te belijden - overal ter wereld. De derde is vrijwaring van gebrek, waarmee bedoeld wordt economische omstandigheden die het elke natie mogelijk maken zijn inwoners een gezond en vreedzaam leven te bieden - overal ter wereld. De vierde is vrijwaring van vrees, een situatie die alleen bereikt kan worden door een wereldwijde reductie van bewapening, op zo'n manier dat geen enkele natie in staat is zijn buren met fysieke agressie te bedreigen - waar ook ter wereld. Dit is geen visie van een ver verwijderd millennium, maar een welomlijnde basis voor een soort wereld die in onze tijd en generatie bereikt kan worden en die diametraal staat tegenover de zogenaamde nieuwe orde van tirannie 4 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 6