de alom heersende suprematie van mensenrechten. Onze steun gaat uit naar hen die strijden om deze rech ten te verwerven of te he-houden. Onze kracht is onze een heid van doel. En dat verheven concept kan alleen maar naar overwinning leiden. Twee weken na zijn State of the Union van 6 januari 1941 sprak Roosevelt zijn derde inaugurele rede uit in het Congres. Niet eerder in de Amerikaanse geschie denis was een president voor een derde ambtstermijn gekozen en in 1944 zou FDR zelfs voor de vierde keer tot president worden gekozen. In zijn rede onder streepte Roosevelt wederom dat, oog in oog met het oorlogsgevaar, het Amerikaanse doel was het bescher men en doen voortbestaan van de integriteit van de democratie. Voor het eind van dat jaar, op 7 december 1941, vond de Japanse aanval op Pearl Harbor, de Amerikaanse marinebasis op Hawaii, plaats en was het land direct betrokken in de Tweede Wereldoorlog. Met het concept van de vier vrijheden had Roosevelt volgens een vooraanstaand Amerikaans journalist de wereld een nieuwe Magna Garta van democratie gege ven. Nog die zomer van 1941 werd Roosevelts visie over de te bereiken naoorlogse wereld opgenomen in het Atlantic Charter, een door Roosevelt en Churchill tijdens hun geheime driedaagse ontmoeting voor de kust van het Canadese Newfoundland ondertekende verklaring van gezamenlijke principes in de politiek van beide landen als basis voor een betere wereld. Dat document was de kiem voor de later opgerichte Verenigde Naties. Het begrip vier vrijheden was voor vele Amerikaanse burgers echter nog vrij abstract, maar de kunstenaar Norman Rockwell maakte in vier schilderijen de vrijheden voor iedere Amerikaan zeer concreet. Afbeeldingen van de schilderijen werden, met een bijbehorend essay van een bestsellerauteur over elke vrijheid, in de periode februari-maart 1943 afgedrukt in het populaire weekblad Saturday Evening Post en bereikten daarmee een miljoenenpubliek. Het was een regelrechte hit. Niet alleen vroeg het Ameri kaanse publiek de Saturday Evening Post massaal om reproducties van de schilderijen van de vier vrijheden die geschikt zouden zijn om thuis in te lijsten, ook Roosevelt was opgetogen over Rockwells concretise ring van zijn Four Freedoms en gaf het Office of War Information opdracht de essays te vertalen en samen met reproducties van de schilderijen te verspreiden Norman Rockwell, Freedom of speech. Een uit de serie van vier Four Freedoms-schilderijen, 1943. die de dictators trachten te creëren door het voeren van oorlog. Tegenover die nieuwe orde stellen wij de morele orde. Een goede maatschappij is in staat zonder angst weerstand te bieden tegen buitenlandse revoluties en plan nen voor wereldoverheersing. Sinds het begin van onze Amerikaanse geschiedenis zijn we bezig geweest met veranderingen, in een voortduren de vreedzame revolutie, een revolutie die steeds doorgaat en zich aanpast aan veranderende omstandigheden en die geen concentratiekampen of ongebluste kalk in grep pels met zich meebrengt. De wereldorde die wij nastreven is de samenwerking van vrije landen die op vriendschappe lijke en beschaafde wijze hun doel nastreven. Dit land heeft zijn lot geplaatst in de handen, hoofden en harten van zijn miljoenen vrije mannen en vrouwen; en zijn geloof in vrijheid geleid door God. Vrijheid betekent 5 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 7