onder de leiders van de 28 landen die in januari 1942 in Washington een verklaring van Verenigde Naties, met daarin geformuleerd de gezamenlijke oorlogsdoe len en de acceptatie van de principes van het Atlantic Charter, hadden ondertekend. Naast de reproducties van de Saturday Evening Post drukte het Office of War Information vier miljoen pos ters van de schilderijen, onder meer om op te han gen in scholen, postkantoren, stations, kerken, hotels, overheidsgebouwen en clubs in het hele land. En verder reisden Norman Rockwells originele Four Freedoms-schilderijen in een Four Freedoms War Bond Show van kust tot kust. Het oogmerk van de show was om zoveel mogelijk oorlogsobligaties aan de Amerikaanse burgers te verkopen om de oorlog te helpen financieren. Het werd een groot succes: 1,2 miljoen mensen bezochten de show en de verkoop van oorlogsobligaties leverde de schatkist bijna 133 miljoen dollar op. Maar minstens zo belangrijk was dat de vier vrijheden voor veel Amerikanen het duide lijkst aangaven waarom Amerika de oorlog voerde en wat het uiteindelijk doel ervan was. Zo vormden Roosevelts Four Freedoms voor velen een bron van inspiratie om de oorlogsinspanningen vol te houden. Na de oorlog en het overlijden van FDR werd zijn weduwe, Eleanor Roosevelt, door president Harry Truman benoemd tot Amerikaans delegatielid bij de Verenigde Naties, de wereldorganisatie die niet zonder de inspiratie en inspanningen van Franklin Roosevelt tot stand had kunnen komen. Tijdens de jaren 1946 - 19 51 bekleedde Eleanor de rol van voorzitter in de Commissie voor Mensenrechten. In die hoedanigheid speelde zij een cruciale rol in de aanname door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op 10 december 1948 van de Universele Verklaring van Rechten van de Mens. Zowel in het Charter van de Verenigde Naties, ondertekend door 46 landen bij de oprichtingsvergadering van de VN in juni 1945 in San Francisco, als in de Universele Verklaring vormen Roosevelts vier vrijheden de morele hoeksteen voor het handelen van de volkerenorganisatie en dat van de lidstaten. In de preambule van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens staat letterlijk dat 'the advent of a world in which human beings shall enjoy free dom of speech and belief and freedom from fear and want has been proclaimed as the highest aspiration of the com mon people'. Dat deze morele richtlijnen met grote regelmaat worden geschonden heeft de naoorlogse geschiedenis duidelijk gemaakt. Maar voor iedere nieuwe generatie, ook in het post-koude oorlog-tijdperk, blijven de vier vrijheden een inspiratiebron voor het werken aan een betere wereld en vormen als zodanig de belangrijkste erfenis van Amerika's 32ste president. Er is reeds veel geschreven over deze meest geliefde en tegelijkertijd in sommige kringen meest gehate president van de twintigste eeuw. Op 39-jarige leeftijd getroffen door polio en vanaf dat moment niet meer in staat zelfstan dig te staan of te lopen, was deze raspoliticus in een tijd van grote economische depressie gevolgd door een wereldoorlog, dankzij het optimisme en idealisme dat hij uitstraalde in staat niet alleen zijn landgeno ten, maar ook veel tijdgenoten, waar ook ter wereld, vertrouwen in de toekomst te geven. 'The only thing we have to fear is fear itself, had hij tijdens zijn eerste inauguratie in 1933 gezegd en vanuit die gedachte leidde hij zowel z'n eigen leven als zijn land. Tot op de huidige dag, inmiddels de eenentwintigste eeuw, halen Franklin Roosevelts vier vrijheden het beste in de mens naar boven. Dat tonen de laureaten die op 27 mei in de Middelburgse Abdij een Four Freedoms Award in ontvangst zullen nemen. Literatuur Towrsend Hoopes and Douglas Brinkley, FDR and the Creation of the U.N. New Haven and London: Yale University Press, 1997. David M. Kennedy, Freedom from Fear. The American People in Depression and War, 1929-1945. New York and Oxford: Oxford University Press, 1999. Stuart Murray and James McCabe, eds., Norman Rockwell's Four Freedoms. Images that Inspire a Nation. Stockbridge, Massachusetts: Berkshire House Publishers, 1993- Samuel I. Rosenman, ed., The Public Papers and Addresses of Franklin D. Roosevelt, 13 vols. New York: Macmillan, 1938-1950, met in de delen die de jaren 1940 en 1941 be slaan respectievelijk 'The Annual Message to the Congress' van 6 januari 1941 en 'The Third Inaugural Address' van 20 januari 1941. Time magazine van 31 december 1999, gewijd aan de 'Person of the Century'. Dr. C.A. van Minnen is directeur van het Roosevelt Study Center te Middelburg. Zelzate - café De Moedige in de wijk De Katte, Het café van Moeder Zulrna. Ze is helaas niet meer op deze wereld. Een vriendelijke kleine man in het zwart: 6 Zeeuws Tijdschrift 2/2000

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 8