Dat jaar kwam Simon met Kerst naar Japan. Daarna lrebben we steeds contact gehouden met brieven en de telefoon. 'Toen ik negen jaar geleden besloot naar Nederland te verhuizen, had ik eigenlijk moeten trouwen volgens de Japanse traditie. Dat hebben we niet gedaan. De eerste jaren woonden we hier op het erf in een caravan. Simons ouders woonden in het huis. Uiteindelijk zijn we getrouwd op de Cook Islands. Mooi halverwege ongeveer. Een tra ditionele Japanse bruiloft zagen we niet zitten: dan wissel je wel drie keer van kleren. Maar een Nederlandse trou werij vinden we ook geen feest. Op de Cook Islands kon den we het zelf bepalen. En daar is het altijd mooi weer, behalve op onze trouwdag. 'Mijn ouders vonden het niet leuk dat ik met een Nederlander trouwde: zo ver weg. Maar nu mijn zus getrouwd is en ze overstelpt worden met cadeautjes die ze niet willen hebben, zijn ze wel blij, want die krijgen ze van Simons ouders niet. Simons ouders zijn wel een keer naar Japan geweest en mijn ouders zijn ook hier in Arnemuiden geweest. Ze vonden het vooral ver weg en erg leeg. Het grote verschil 'Voor ik naar Nederland kwam, heb ik het land opge zocht in de atlas. Ik kon het eerst niet vinden en toen bleek het zo klein dat het woord Amsterdam niet eens in het land past. Ik wist wel wat van Nederland. Vooral dat de Nederlanders net zo'n sterke culturele identiteit heb ben als Japanners: dat hun taal niet afgepakt is. Ik wist dus dat Nederlanders Nederlands spreken. 'Ik moest dus Nederlands leren. Want niemand hier spreekt Japans. Ik heb daar wel vriendinnen aan overge houden, maar op den duur bleven we steeds hetzelfde boek herhalen. Gedrukte letters kan ik goed lezen, maar geschreven woorden, handschrift lezen, vind ik moeilijk. Er zijn niet veel mensen die Japans en Nederlands spreken. Ik ben wel gevraagd te komen werken als tolk, in Brugge. Gent, Antwerpen en Amsterdam. Maar ik vind het te ver weg. Soms tolk ik wel voor de gemeente Middelburg, als er Japanse gasten zijn. 'Eigenlijk was de overstap van Japan naar Nederland heel gemakkelijk. Het verschil is zo groot. Als het ver schil klein is, heb je veel eerder last van heimwee, denk ik. Nu ben ik een "stomme buitenlander" en mag ik fou ten maken. Kinderen uit het dorp noemen me Chinees. Maar China en Japan is als Rusland en Nederland: totaal verschillend. Maar ik begrijp het wel... Wat wel lastig is: sinds ik in Arnemuiden woon, heb ik last van hooikoorts. 'Eén keer per jaar ga ik naar Japan. Hiervoor was dat eens in de drie jaar, maar de tickets zijn steeds goedko per geworden. Ik kom uit een dorp dat nu de buitenwijk is van Nagoya, de vijfde grootste stad van Japan met 2,2 miljoen inwoners. Mijn dorp is ongeveer zo groot als Middelburg. E-mail diary 'Ik houd contact met Japan via e-mail. Ik was nooit zo computerachtig, maar Simon heeft me het geleerd. E-mail is veel sneller dan de post en goedkoper. En door het tijdsverschil tussen Japan en Nederland, krijg je bijna steeds de volgende dag al antwoord. Mensen met wie ik nu bijna dagelijks chat, heb ik ook ontmoet in Japan. Dat was heel leuk. Iemand met wie je anderhalf jaar iedere dag mailt, die ken je wel goed. De voorstelling die ik had gemaakt, klopte. 'Nu heb ik mijn eigen homepage in een Japanse en een Nederlandse versie. De Nederlandse versie is nog niet helemaal klaar; dat moet Simon nog doen. In het Japans (speciaal computersysteem met Japanse tekens) houd ik een dagboek bij, zodat mijn e-mailvrienden kun nen lezen wat er gebeurt met Kyoko, zonder dat ik steeds hetzelfde verhaal hoef te vertellen. 'Het enige echte grote probleem in Nederland is het eten. In het begin was dat niet zo: toen was ilc gewoon een toerist die alles at. Maar na een paar maanden begon ik toch erg te verlangen naar Japans eten. Bovendien kwam ik steeds meer kilo's aan door het Nederlandse eten. In Parijs hebben we een Japanse winkel ontdekt met mijn naam: Kyoko. Op mijn verjaardag gaan we bij Izumi eten, achter het Museum voor de Schone Kunsten in Antwerpen. Nee, Japans eten in Rotterdam is voor beginners en bovendien erg duur. In Brussel is er een goede Japanse winkel waar we om de zoveel weken inko pen doen. De Japanse winkel in Londen is jammer genoeg weg. 'Ik heb ook wel mooi Japans gekookt voor Nederlandse vrienden, maar die gooiden al dat eten door elkaar voor dat ze het opaten. Dat doe ik dus niet meer. In Japan moet eten vooral mooi zijn. Eten is voor Japanners een sociale gebeurtenis. Minimaal eens per week eet je bui ten de deur met het hele gezin. 'Inmiddels voel ik me niet echt een Japanse meer. Als ik daar ben, ben ik op bezoek. Maar ik ben ook geen Nederlandse en geen Zeeuwse. Dat zal ik ook nooit worden.' 14 Zeeuws Tijdschrift 2000/3

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 16